Ex -Yu

Kardinal stvarni šef mafije

Agencije

ZAGREB - Sreten Jocić, zvani Joca Amsterdam, dosad je smatran glavnim organizatorom ubistva vlasnika nedjeljnika "Nacional" Ive Pukanića i njegovog saradnika Nike Franjića, ali hrvatska policija sada sumnja da je Slobodan Đurović bio stvarni šef mafijaške grupe, objavili su hrvatski mediji.

Đurović, zvani Kardinal i General, u najmanju je ruku ravnopravan, a možda čak i nadređen Jociću, u zločinačkoj organizaciji koja je izvela atentat na Pukanića i Franjića, pišu mediji, dodajući da to otkrivaju nove informacije i indicije kojima raspolažu nadležne hrvatske i srpske institucije. Sve doskora mislilo se da je Đurović bio samo desna ruka ozloglašenog Jocića i da mu je Jocić u zločinačkoj hijerarhiji pretpostavljeni.

"Za razliku od Jocića, Đurović sve do hapšenja u svom dosijeu jedva da je imao i saobraćajni prekršaj. O njihovom odnosu znalo se veoma malo, tek da su vjenčani kumovi.

Član Đurovićeve familije je svojevremeno pokušao da objasni da ni to kumstvo više nema značenje ni približno nekadašnjem i da su se njih dvojica u međuvremenu udaljili i nisu toliko bliski kako se tvrdi", navode mediji.

Tvrdi se da je Đurović, bez čijeg se blagoslova nije išlo ni u jednu akciju, lagao o porijeklu 780.000 evra koji su mu legli na račun 2. oktobra 2008. godine, tri sedmice prije ubistva Pukanića. Pretpostavlja se da je to bilo pola dogovorene svote koju je trebalo da prime atentatori i ističe da do sada nije razjašnjeno ko je uplatio taj novac. Kad su hrvatski istražioci pitali Đurovića za porijeklo novca, dobijali su neuvjerljive odgovore o troškovima za povećanje prava građenja na jednoj parceli u Beogradu.

Dokumenti holandske policije otkrili su da je Đurović 2003. htio da oslobodi Jocića iz zatvora, pišu mediji koji objavljuju izjavu Tomislava Marjanovića, krunskog svjedoka na suđenju Pukanićevim ubicama, da su on i Robert Matanić već tada radili za Đurovića kojem su u Holandiju slali naoružanje.

Najčitanije