Gradovi

Opasnost od klizišta u Nahorevu

Opasnost od klizišta u Nahorevu
Opasnost od klizišta u Nahorevu
M. Lingo

Velike padavine krajem protekle i početkom ove godine uzrokovale su pomjeranja tla na više lokacija u općini Centar, posebno na području mjesne zajednice Pionirska dolina - Nahorevo, saopćili su iz ove općine.

Stoga se Savjet ove MZ obratio općini Centar s molbom da na terenu bude utvrđeno u kojoj mjeri prijeti opasnost za stanovnike, kao i za stambene objekte i saobraćajnu infrastrukturu. Problem klizanja tla evidentiran je u ulicama Nahorevo 34, Debelj, kod raskrsnice s Nahorevskom ulicom, te u Ulici Svetozara Ćorovića kod broja 1 i u Ulici Radava broj 4.

Na području mjesne zajednice Marindvor - Crni vrh građani su prijavili pojavu klizanja tla u Ulici Avde Jabučice broj 39.

Građevinski inspektor općine Centar i predstavnik Službe civilne zaštite su uvidom na terenu utvrdili da su prioriteti za sanaciju klizišta u ulicama Nahorevo, Avde Jabučice i Debelj.

Pošto je u Ulici Nahorevo kod broja 34 došlo do pomjeranja tla pored saobraćajnice, čime su u opasnost dovedeni kako stanovnici tako i materijalna dobra, Služba za prostorno uređenje i komunalne poslove općine Centar je odmah pokrenula proceduru odabira firme za izradu glavnog projekta sanacije klizišta.

U Ulici Avde Jabučice 39 radi se o klizanju tla iza stambene zgrade. Kako bi bio obezbijeđen nesmetan pristup do tog klizišta, Služba za inspekcijske poslove će ukloniti bespravno izgrađene šupe. Nakon toga će Zavod za izgradnju Kantona Sarajevo dati stručno mišljenje o sanaciji tog klizišta. Sredstva za sanaciju klizišta u ulicama Nahorevo i Avde Jabučice će biti obezbijeđena sa računa Civilne zaštite općine Centar.

Troškove sanacije klizišta u Ulici Debelj do broja 4 snosit će privatni investitori jer se radi o prilazu privatnim stambenim objektima, za što je Zavod za geotehniku i fundiranje pri Građevinskom fakultetu u Sarajevu već napravio projekt sanacije klizišta.

Najčitanije