Atletika

Štitkovac peti na svijetu

Mladi reprezentativac BiH Nermin Štitkovac zauzeo je peto mjesto na Svjetskom prvenstvom u atletici za mlađe juniore (U18) koje se održava u Najrobiju u finalu hicem od 19,06 metara.

Štitkovac nije nije uspio da osvoji medalju u disciplini kugla (5 kg) pošto mu je za to nedostajalo 87 cm. Najbolji hitac mu je bio pomenutih 19,06 metara, dok su mu ostali bili 18,36, 18,87, 18,28, 18,44 uz jedan prestup.

Iako je bh. atletičar imao najbolji rezultat u kvalifikacijama (19,60) i u Keniju je doputovao sa najboljim rezultatom na svijetu (20,62), u finalu nije uspio da ponovi te rezultate. Ipak, samim plasmanom u finale član AK Sarajevo je ispunio cilj, a to je, kako je najavio, bio ulazak u finale.

Inače, zlato je pripalo Nijemcu Timi Nortofu (20,72  lični rekord), srebro Bjelorusu Mihajlu Samuseu (19,99), a bronza Južnoafrikancu Džonatanu de Lesiju (19.93  lični rekord).

Nakon sjajnog izdanja Nermina Štitkovca u bacanju kugle, još troje bh. takmičara je nastupilo u Najrobiju. Belmin Mrkanović se plasirao u finale trke na 3.000 metara nakon što je trku istrčao u vremenu 8.50.75 sekundi. To je bilo 15. vrijeme kvalifikacija, što je bilo dovoljno da se nađe u velikom finalu koje je na programu u nedjelju, posljednjeg dana takmičenja.

Uspjeh bh. tima u Najrobiju je upotpunila Katarina Lemez na trci na 800 metara. Članica AK Slavija je drugu kvalifikacionu trku istrčala za 2.16.83, te zauzela treće mjesto koje je uvelo u polufinale ove discipline. Na stazu će ponovo danas od 16.10, kada su zakazane polufinalne trke.

Blizu istog plasmana u trci na 800 metara bila je i Aleksandra Roljić. Ona je ostvarila vrijeme za polufinale, ali je na kraju diskvalifikovana jer je nagazila liniju tokom trke. Od bh. predstavnika ostala je da se takmiči još Sara Lučić u skoku uvis, a ona će na borilište izaći danas u 16.30.

Uporedo sa Svjetskim prvenstvom u Keniji, održava se Evropsko prvenstvo u Poljskoj za atletičare i atletičarke do 23 godine. Prvog dana takmičenja nastupili su Aleksandar Novaković (kugla) i Damir Redžepagić (100 metara). Novaković je kuglu bacio 16,73 metra i završio je na 22. poziciji u konkurenciji 27 atletičara. Redžepagić je trku na 100 metara istrčao za 10,79 sekundi i završio je na 35. poziciji u konkurenciji 41 takmičara.