Sarajevo spasilo čast bh. klubova

Fudbaleri Sarajeva ostali su jedini predstavnik BiH u evropskim klupskim takmičenjima. Oni su u četvrtak uvečer slavili 3:1 u Haugesundu i plasirali se u treće kolo kvalifikacija za Ligu Evrope te tako spasili čast bh. klubova. Nakon Željezničara i Zrinjskog, evropski put završio je i Široki Brijeg.

Sarajlije su u Norvešku doputovale sa zaostatkom 0:1 iz prvog ogleda na Olimpijskom stadionu "Asim Ferhatović Hase". Dakle, pred njima je bio težak zadatak, ali su odigrali odličnu utakmicu i zasluženo prošli dalje, te klupskoj kasi dodali novih 140.000 eura.

Iako se u junaka utakmice promovisao Ševko Okić sa dva gola, na dobro po bordo tim krenulo je zahvaljujući Milošu Stojčevu. Veznjak Sarajeva je u 21. minuti fenomenalnim udarcem sa preko 25 metara zakucao loptu pod prečku nemoćnog Pera Kristiansena. Vrijedi napomenuti da je prethodno Dejan Bandović sjajno intervenisao u 17. minuti, kada je Aleksander Stolas izašao sam pred njega. Samo 15 minuta nakon vodećeg gola Sarajevo je udvostručilo svoju prednost. Sjajno dodavanje Nemanje Bilbije iskoristio je Okić i savladao domaćeg golmana. Bh. predstavnik je u potpunosti kontrolisao rezultat i dešavanja na terenu. Ipak, nakon bespotrebnog prekršaja Džemala Berberovića u kaznenom prostoru domaći su se vratili. S bijele tačke bio je precizan Maic Sema za 1:2 i nastavak neizvjesnosti. Berberović je u 79. minuti dobio drugi žuti karton, pa je izgledalo da bordo tim čeka paklena završnica utakmica. No, za rješenje svih dilema pobrinuli su se Gojko Cimirot lijepom asistencijom i realizator Okić.

"Znali smo šta moram napraviti u Norveškoj. U prvom poluvremenu smo bili odlični, zahvaljujući čemu smo i postigli dva gola. Nastavak je donio pritisak domaćina, ali smo imali odgovor. Uspjeli smo u našim namjerama i zasluženo se plasirali u treće kolo kvalifikacija za Ligu Evrope. Tamo nas čeka grčki Atromitos. Znamo da se radi o veoma snažnom protivniku, ali smo sada skinuli pritisak i učinićemo sve da ostvarimo dobar rezultat u prvoj utakmici na našem terenu", rekao je Bilbija nakon velikog trijumfa u Haugesundu.

Prvu utakmicu trećeg kola kvalifikacija Sarajevo će igrati 31. jula na "Koševu" s početkom u 20.30.

Širokobriježani su pretrpjeli debakl na svojoj "Pecari", gdje je Mlada Boleslav slavila 4:0, ukupno 6:1. Nakon 1:2 u gostima, Hercegovci su se nadali da mogu napraviti nešto u revanšu, ali nisu mogli parirati češkom predstavniku. No, njihovu nadu ugasili su Jirži Skalak, Antonin Rosa i dvostruki strijelac Mihal Duriš.

"U revanšu je kvalitet u potpunosti došao do izražaja. U početku pri rezutlatu 0:0 imali smo dvije-tri dobre situacije, koje nismo iskoristili. Nakon toga nas je rival surovo kaznio. Bili su brži, jači i bilo je vidljivo da dolaze iz dosta kvalitetnijeg prvenstva. I kada su vodili 4:0 njihov tempo igre nije padao. Želim im sreću protiv Olimpik Liona", rekao je Slaven Musa, trener Širokog.

Dalje nisu prošli ni Jagodina, Vojvodina i Čukarički, dok su Hajduk i Split uspješno preskočili i ovu prepreku.

Rezultati: Omonija - Budućnost 0:0 (prvi meč 2:0), Gredig - Čukarički 1:2 (4:0), Vojvodina - Trenčin 3:0 (0:4), Hajduk - Dandalk 1:2 (2:0), Ferencvaroš - Rijeka 1:2 (0:1), Gorica - Molde 1:1 (1:4), Jagodina - Kluž 0:1 (0:0), Koper - Nefči 0:2 (2:1), Hapoel Ber Ševa - Split 0:0 (1:2).