Ostali sportovi

Ekipno prvenstvo BiH u atletici: Borac bez premca

Atletski klub Borac trijumfovao je na Ekipnom prvenstvu BiH u konkurenciji seniora i seniorki i obezbijedio nastup na Kupu evropskih šampiona iduće godine u obje konkurencije.

Banjalučanke su u subotu u Zenici osvojile 80 bodova, te drugi put uzastopno zauzele prvo mjesto, a peti put ukupno. One su slavile ispred Glasinca (71 bod) i Slobode (62). Prva mjesta za Borac osvojile su Gorana Tešanović (disk), Ksenija Kecman (100 m, 400 m), Aleksandra Vidović (koplje), Lusija Kimani (3.000 m), te štafeta 4x100 m. Druga mjesta su zauzele Ena Jurić (100 m prepone), Vladana Gavranović (800 m), Tešanovićeva (kugla) i Đurđica Peulić (3.000 m zapreke), Nikolija Stanivuković  je bila dva puta treća (vis, dalj), a Jurićeva ima je jedno četvrto mjesto (troskok).

Atletičari Borca, koji su drugi put osvojili titulu ekipnog prvaka, sakupili su 56 bodova, a slavili ispred Sarajeva (55,5) i Zenice (54). Prva mjesta za Borac zauzeli su Sait Huseinbašić (100 m), Dario Bjelarević (3.000 m) i Osman Junuzović (3.000 m zapreke), druga Milan Lukač (110 m prepone), Zlatan Šeranić (kugla), Nikola Brkić (vis) i štafeta 4x100 metara, treća Saša Kecman (400 m), Šeranić (disk) i Dragan Krejić (800 m), Ognjen Senić je bio četvrti u bacanju koplja, Huseinbašić peti u skoku udalj, a Lukač šesti u troskoku.

"Pokazali smo da smo najbolji atletski kolekiv u BiH. Imamo dosta dobrih pojedinaca, reprezentativaca i olimpijku Lusiju Kimani, ali i dobar stručni kadar. Očekujemo da neko prepozna ove rezultate, da nas podrži i da počne da ulaže u atletiku kao bazični sport", rekao je Nebojša Matijević, trener u AK Borac.

Banjalučanke će veliki izazov imati 27. maja na Kupu evropskih šampiona (B grupa) u Slovačkoj, ali najveći problem nije forma, već novac.

"Do 15. maja moramo da prikupimo 15.000 KM da bismo nastupili u Dubnici. Za sada imamo obećanja, ali nadam se da ćemo imati novac na vrijeme", dodao je Matijević.