Ostali sportovi

Doping krili iza imena psa

Doping krili iza imena psa
Doping krili iza imena psa
Maja Predragović

Ivan Baso, dvostruki pobjednik biciklističke trke "Điro d'Italija", priznao je da je platio Eufemianu Fuentesu za doping, a italijanski mediji objavili su da je Mario Ćipolini u doping uložio 130.000 evra.

Baso je u ponedjeljak u Madridu, na svjedočenju u postupku protiv doktora Fuentesa, govorio o svom slučaju dopingovanja putem transfuzije krvi.

"Platio sam tretman jer sam mislio da će mi to osigurati pobjedu na 'Tur de Fransu'. Pristao sam na kompleksni jednogodišnji Fuentesov tretman 2005. godine, koji je koštao 70.000 evra. Ali, platio sam 15.000 evra, jer je nisam mogao da završim tretman pošto je cijelu stvar prekinula policijska istraga", rekao je Baso, koji je 2007. bio suspendovan na dvije godine zbog dopinga.

Baso je rekao da su mu Fuentes i doktor Hoze Luis Merino rekli da je tretman poput doniranja krvi, ali da je on odlučio da sve sakrije od porodice i članova svog tima.

"Samo smo Fuentes, Merino i ja znali za to. Očigledno, znao sam da to nije dobra stvar", rekao je Baso, koji je otkrio da je na vrećicama krvi pisalo ime njegovog psa Birilo, kako bi sakrio identitet.

Baso je 2005, kada je uzimao doping, završio na drugom mjestu na "Tur de Fransu" iza Lensa Armstronga, koji je u centru doping skandala, a ispred Nijemca Jana Ulriha koji je, takođe, osuđen zbog dopinga.

Italijanski list "Gazzetta dello Sport" u ponedjeljak je objavio da je bivši biciklista Mario Ćipolini Fuentesu za četiri godine platio 130.000 evra. Italijanski list se u članku oslanjao uglavnom na saznanja istrage u slučaju španske operacije "Puerto", a istakao je da je Ćipolini 2001. bio jedan od prvih mušterija Fuentesa i da je na tretmanu bio do 2004. "Gazzetta dello Sport" je objavila tabele s uputstvima ljekara o korektnom uzimanju doping supstanci, na kojima je, navodno, bio i Ćipolinijev broj telefona, pa će Biciklistički savez Italije pokrenuti sudski proces protiv Ćipolinija. Ostaje da se vidi šta će se desiti sa slučajem "Ćipolini", a do tada na račun Fuentesa stižu nove optužbe. U ponedjeljak je na Višem sudu protiv Fuentesa oputžbe iznio Jerg Jakše, bivši njemački biciklista.

Jakše, koji je 2007. priznao da je uzimao doping, bio je prvi bivši mušterija Fuentesa, koji je svjedočio protiv njega, prenio je Dojče vele.

Formalno se u procesu ne radi o dopingu, jer 2006. korištenje doping sredstava nije bilo kažnjivo. Fuentesu i suoptuženima stavlja se na teret ugrožavanje javnog zdravlja. Fuentes tvrdi da je vršio transfuzije kod vrhunskih sportista zato što je u njihovoj krvi za vrijeme takmičenja utvrđena opasno niska vrijednost hematokrita. Dojče vele piše da su brojni biciklisti tima Liberty Seguros bili njegovi pacijenti.

"Godine 2005. ili 2006. Fuentes mi je prije 'Tur de Fransa' pokazao kartu staze na kojoj je bilo zaokruženo gdje su planirane transfuzije, a od krugova se karta staze jedva vidjela. Kod transfuzije nisam bio siguran da li dobijam nazad svoju krv. Mogao sam umijeti", rekao je Jakše.

Slijedi svjedočenje Kontadora

U nastavku svjedočenja u slučaju "Fuentes", 22. februara iskaz će dati dvostruki pobjednik "Tura" Alberto Kontador. Španac će se u Sudu morati pojaviti lično, a ne da svjedoči putem video-konferencije, kako je zatražio. Kontador, koji je 2006. doveden u vezu s Fuentesom, prije nego što je njegovo ime nestalo iz policijskih akata, svjedok je odbrane. On je te godine vozio za Liberty Seguros, pod vodstvom timskog šefa Manola Saica, koji je u istom slučaju optužen pred sudom, piše Dojče vele.

Najčitanije