I najvećim rukometnim laicima jasno je da rukometna reprezentacija BiH prilikom žrijeba parova baraža za Svjetsko prvenstvo u Španiji 2013. godine nije imala sreće, jer je za rivala dobila Njemačku. Šanse za odlazak na Svjetsko prvenstvo su male, ali dok postoje, treba se nadati.
Takvog je razmišljanja i Dragan Marković, selektor bh. tima, koji će u junu imati priliku da se nadmeće sa svojim velikim prijateljom Martinom Hojbergerom, koji sjedi na klupi "pancera". Nijemci su Evropsko prvenstvo u Srbiji završili na sedmom mjestu, a plasman u polufinale izmakao im je za dlaku. U ključnoj utakmici druge faze imali su 31:29 protiv Poljske i sve u svojim rukama. No, dozvolili su sebi luksuz da Poljaci u finišu okrenu rezutltat i slave sa 32:31, te tako otvore put do polufinala Danskoj, koja se kasnije popela na vrh Evrope.
"Nismo imali sreće prilikom žrijeba, i to je jasno kao dan. Za protivnika smo dobili jednu od najboljih svjetskih reprezentacija. Međutim, ako želimo zaigrati na velikom takmičenju, onda do njega moramo doći pobjedama protiv nekog favorita. Sada je sudbina htjela da to bude Njemačka. Naravno, oni su veliki favoriti, ali ja sam po prirodi optimista. Sigurno je da se nećemo predati, a mislim da se putnik za Španiju neće znati sve do posljednjih trenutaka revanša pred našom publikom", smatra Marković.
Ako želimo na veliko takmičenje, onda do njega moramo doći pobjedama protiv nekog favorita
Nakon žrijeba, koji je održan u nedjelju u Beogradu, čelni ljudi Njemačkog rukometnog saveza (DHB) nisu krili zadovoljstvo.
"Zadovoljni smo žrijebom i mislimo da je ovo rješiv problem za nas. Na Evropskom prvenstvu reprezentacije je pokazala potencijal koji do baraža za Svjetsko prvenstvo može još više napredovati. Prilično sam siguran u naš plasman na Svjetsko prvenstvo", rekao je Ulrih Strombah, predsjednik DHB-a.
Za razliku od njega, Martin Hojberger, selektor Njemačke, bio je nešto oprezniji nakon žrijeba.
"U svakom slučaju očekujem dvije teške utakmice sa BiH. Moramo biti u dobroj formi i ne smije biti opuštanja. Na Evropskom prvenstvu smo mogli vidjeti koliko su dobro razvijene reprezentacije iz bivše Jugoslavije. Igrali smo sa Srbijom i Makednijom i nije nam bilo nimalo lako", kazao je Hojberger.
Prva utakmica baraža između Njemačke i BiH igraće se 9. ili 10. juna u Berlinu, Manhajmu, Hamburgu ili Kelnu, najavili su iz DHB-a. U našem savezu kažu da je još rano za odluku o tome ko će biti domaćin revanša (16. ili 17. juni), ali da je Sarajevo najrealnija opcija.
Jači za Terzića
U odnosu na kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo bh. tim će u baražu biti jači za kapitena Mirsada Terzića, koji se oporavio od povrede šake i počeo je pripreme sa svojim MKB Vespremom. Ukoliko sve bude u redu, postoji mogućnost da dres sa bh. grbom ponovo obuče i Danijel Šarić, golman Barselone, i u ovom trenutku jedan od najboljih čuvara mreže u svijetu. Njega muči povreda leđa, ali nije isključeno da u junu bude spreman za oglede sa Nijemcima. Jasno je da bi sa Terzićem i Šarićem bh. selekcija bila mnogo jača u odnosu na kvalifikacije.
Na BiH bez Hensa
Njemačka će protiv BiH igrati bez dosadašnjeg kapitena Paskala Hensa, koji je donio odluku da prekine reprezentativnu karijeru.
"Nakon 11 godina igranja za reprezentaciju i klub moram dati malo odmora svom tijelu. Bliži mi se 32. godina, a želim još nekoliko godina igrati klupski rukomet", rekao je Hens za zvanični portal Njemačkog rukometnog saveza.
Hens je za "pancere" debitovao u martu 2001, a od tada je odigrao 199 utakmica i postigao 565 golova. Sa Njemačkom je bio evropski šampion 2004, svjetski šampion 2007, a u Atini 2004. okitio se srebrnom olimpijskom medaljom. Već godinama sa velikim uspjehom nosi dres HSV-a, aktuelnog šampiona Njemačke.