Sportovi na vodi

Britanke i Česi najbolji, srebro za BiH

BANJALUKA - Muška reprezentacija Češke 1 i ženski tim Velike Britanije pobjednici su Evropskog prvenstva u raftingu "Banjaluka - Vrbas 2015", koje je danas završeno u Banjaluci.

Prva posada Češke osvojila je ukupno 859 bodova, drugo mjesto zauzela je Češka 2 sa 826, a treća je Slovenija sa 799. BiH je u konačnom poretku četvrta sa 764 boda.

U ženskoj konkurenciji Britanke su osvojila 877 bodova ispred Rusija sa 851 i Italije sa 843 boda. Bh. dame su zauzele posljednje, 10. mjesto sa 549 bodova.

Posljednjeg dana EP, u nedjelju, održana je trka spusta, a prvi do cilja stigao je čamac Češke 1. Druga je bila posada koju čine članovi Dajak kluba iz Banjaluke, koji su tako, nakon bronzane medalje u sprintu, BiH donijeli i srebrnu medalju. Trećeplasirana je bila Slovenija. Kod dama je poredak bio Rusija, Velika Britanija i Češka.

Osvajanje medalja u sprintu i spustu najveći je uspjeh banjalučkog raftinga u njegovoj istoriji. I ne samo banjalučkog, već i raftinga RS i BiH. Medalju je osvojila posada u sastavu: Andrej Zamolo, Dejan Marković, Nebojša Tadić, Draško Ubiparip, Igor Kuzmanović i Dragan Babić.

"To smo mogli samo sanjati. I jesmo sanjali - medalje kod kuće. Naporno smo trenirali, veoma naporno smo vježbali i tokom zime i kada je rijeka bila hladna, i kada su vremenski uslovi bili veoma loši. Sada se konačno sav taj trud isplatio", rekao je Babić.

Reprezentacija Turske je prvak Evrope u kategoriji do 19 godina. U kategoriji do 23 godine titulu je osvojila reprezentacija Slovenije, dok je u kategoriji veterana trijumfovala prva posada Češke Republike. Ove tri reprezentacije trijumfovale su i u spustu voženom na stazi od Krupe na Vrbasu do Rafting centra "Kanjon" u Karanovcu.

Subota je protekla u znaku posada iz Češke jer su njihova dva tima zauzela prva dva mjesta u slalomu. Prvo mjesto osvojila je Češka 2, a drugo mjesto Češka 1. Treće mjesto zauzela je reprezentacija Slovenije. Posada banjalučkog Dajak kluba osvojila je sedmo mjesto u slalomu.

U ženskoj konkurenciji trijumfovala je posada reprezentacije Italije ispred Mađarske i Velike Britanije 1. U kategoriji do 19 godina, prvo mjesto osvojila je posada Slovačke, drugo Rusija 1, a treće Rusija 2. U kategoriji do 23 godine prvo mjesto osvojila je posada Rusije 1, drugo Slovenije, a treće Rusija 2. U master kategoriji prvo mjesto osvojila je Češka 1, ispred Češke 2 i Rusije 1.

Organizacijom takmičenja prezadovoljni su i u Svjetskoj rafting federaciji. "Sve je bilo kako treba. Moram da kažem da sam to i očekivao, s obzirom na to da organizatori imaju stvarno dovoljno iskustva. Kanjon ima iza sebe veliko iskustvo u organizaciji velikih, međunarodnih takmičenja, ovdje su održavani i evrokupovi, svjetski kupovi, evropska i svjetska prvenstva. Stoga je još prije početka bilo jasno da će sve proteći na veoma visokom nivou", rekao je Robert Kazik, član Borda direktora Svjetske rafting federacije (IRF).

Na Evropskom prvenstvu u raftingu "Banjaluka - Vrbas 2015" učestvovale su 53 ekipe iz 17 zemalja, od čega se 40 timova takmičilo u muškoj, a 13 u ženskoj konkurenciji.