Sportovi na vodi

Rekord Čeprkala u Kazanju

Šesnaestogodišnji plivač Mihajlo Čeprkalo oborio je kadetski, omladinski i seniorski rekord BiH u svom prvom nastupu na svjetskim prvenstvima.

On je danas u Kazanju 200 metara delfin isplivao za 2:05,64 minuta.

Zauzeo je 36. mjesto u konkurenciji 40 takmičara, a bio je najmlađi u ovoj trci. Mjesec dana stariji od njega je posljednjeplasirani Noa al Kulaifi iz Katara, koji je ostvario vrijeme od 2:26,71 minut. Najbrži je bio Mađar Laslo Čeh (1:53,71).

"Veoma sam zadovoljan. Ovdje sam na pripremama za Svjetsko juniorsko prvenstvo i takmičenje u Kazanju mi je sporedna stanica, tako da je rezultat odličan", rekao je Čeprkalo za "Nezavisne".

Plivač banjalučkog 22. aprila bio je vlasnik i prethodnih rekorda, koji su iznosili 2:07,74 minuta i koji su postavljeni u maju ove godine.

Južnoafrikanac Kameron van der Burg popravio je danas svjetski rekord na 50 metara prsno, ostvarivši u kvalifikacijama rezultat od 26,62 sekunde. Vrijeme je pet stotinki bolje od prethodnog rekorda iz 2009. godine, čiji je, takođe, on bio vlasnik.

To je peti rekord u Kazanju, a u ponedjeljak su u drugom dijelu takmičenja oborena dva. Mađarska plivačica Katinka Hosu oborila je rekord u disciplini 200 metara mješovitim stilom pošto je u finalu ovu dionicu isplivala za 2:06.12 minuta. To je tri stotinke brže vrijeme od dosadašnjeg rekorda Amerikanke Arijane Kukors, postavljenog 2009. godine u Rimu (2:06.15). Srebrnu medalju na 200 m mješovito osvojila je Japanka Kanako Vatanabe (2:08.45), a bronzu Britanka Sajoban-Meri O'Konor (2:08.77).

Šveđanka Sara Sjostrom dva puta u dva dana obarala je rekord na 100 m delfin. Sjostromova je u finalu preplivala tu dionicu za 55,64 sekunde i za desetinku poboljšala rekord, kojeg je postavila u nedjeljnom polufinalu (55,74). Srebrnu medalju osvojila je Dankinja Žanet Otesen (57,05), dok je bronza otišla u ruke Kineskinji Jing Lu (57,48).

Drugog dana takmičenja u Kazanju održana su i dva finala u muškoj konkurenciji. Zlato na 100 metara prsno osvojio je Britanac Adam Piti (58,52), a slavio je ispred Južnoafrikanca Kamerona van der Burga (58,59) i sunarodnika Rosa Mardoka (59,09). Najbrži na 50 metara delfin bio je Francuz Floran Manadu, koji je slavio vremenom 22,97 sekudi. Drugo mjesto je zauzeo Brazilac Nikolas Santos (23,09), dok su podijeljene dvije bronze: Mađaru Laslu Čehu i Poljaku Konradu Černjaku (23,15).