Tenis

Sakupljači loptica:Disciplina i padanje u nesvijest

Sakupljači loptica:Disciplina i padanje u nesvijest
Sakupljači loptica:Disciplina i padanje u nesvijest

LONDON - Nakon što je jedan od sakupljača loptica na Vimbldonu pao u nesvijest zbog nesnosnih vrućina tokom jučerašnjeg meča na terenu 17, postavilo se pitanje kakav je zaista život dječaka i djevojčica koji se svake godine do maksimuma posvećuju ovom poslu.

Na hiljade tinejdžera se svake godine prijavi da bude sakupljač loptica tokom Vimbldona, ali samo njih 250 bude odabrano u posljednji krug, tokom šest mjeseci treniranja za ovaj događaj. Svi učesnici odluku dobijaju na svom nalogu, na oficijalnom sajtu teniske asocijacije.

U odabiru za skupljače loptica, pozivaju se 32 škole u blizini Vimbldona, koje dalje šalju učenike na audiciju za teniski turnir. Na testu poznavanja tenisa, moraju da osvoje makar 80 odsto da bi prošli u sljedeći krug.

Potom, sva djeca mogu da ispadnu u bilo kojem trenutku, ukoliko izvode šale, ponašaju se nepristojno ili čak ne sjede pravo!

Finalni krug počinje u novembru i vođen je od strane teniske asocijacije, a tinejdžeri treniraju po dva i po sata svakog vikenda u vojnom okruženju dok im nadređeni viču zadatke koji se sastoje od 30 sekundi trčanja u mjestu, skakanja, čučnjeva i sklekova.

Oni takođe moraju da savladaju pravilno dodavanje loptica teniserima, iako ih većina voli da im budu spuštene na reket. Sakupljači loptica moraju da stoje potpuno mirni tokom vježbi, a upravo naglo stajanje između aktivnih vježbi dovodi do vrtoglavice. Njima je dozvoljeno da pokreću samo oči i prste.

To je posebno naporno kada su u pitanju dugi mečevi, poput onog između Đokovića i Federera koji je trajao skoro nestvarnih četiri sata.

Na kraju radne nedjelje, svi volonteri dobijaju broj, pa na oficijalnom sajtu gledaju da li su prošli u sljedeći krug.

Posebnu stvar na koju moraju da obrate pažnju prije svakog meča, su navike i sujevjerja igrača za koje skupljaju loptice, kako im ne bi bacali loptice sa strane koja im ne odgovara.

Oni zarade 165 funti za četiri dana, iako je od njih nekada traženo da rade i po 14 sati, a tu su i nezaobilazne povrede nakon što ih pogodi brza lopta, od koje ne stignu da se sklone.

Uprkos svemu tome, svi učesnici Vimbldona smatraju rad na istom kao dio prestiža koji se ne dopušta svima i na koji će se redovno prijavljivati svake godine, piše 24sata.rs.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije