Zimski sportovi

Hiršer osvojio mali kristalni globus u veleslalomu

Austrijski skijaš Marsel Hiršer osvojio je danas mali kristalni globus u veleslalomu, pošto je u trci Svjetskog kupa u Banskom zauzeo drugo mjesto, iza Norvežanina Henrika Kristofersena.

Hiršer je bio prvi poslije prve vožnje sa 0,22 sekunde ispred Kristofersena, ali je u drugoj vožnji imao tek 12. vrijeme, što mu je donijelo drugo mjesto u ukupnom plasmanu.

Kristofersen je pobijedio rezultatom 2:26,87 minuta i ostvario 17. pobjedu u Svjetskom kupu. Hiršer je bio drugi sa 0,04 sekunde zaostatka, a treće mjesto zauzeo je Francuz Tomas Fanara sa 0,39 sekundi zaostatka.

Hiršer je osvojio titulu u veleslalomu pošto dvije trke prije kraja ima nedostižnih 218 bodova prednosti u odnosu na Kristofersena.

Austrijanac je osvojio mali kristalni globus u veleslalomu peti put uzastopno, a ukupno šesti put. On je osvojio ukupno 19 kristalnih globusa, po čemu je izjednačio rekord u konkurenciji skijaša koji je postavio Šveđanin Ingemar Stenmark.

Više od njih ima samo Amerikanka Lindzi Von - 20. Ona je prije dvije nedelje završila karijeru.

Hiršer je veliki favorit da ove sezone osvoji osmu uzastopnu titulu u ukupnom plasmanu Svjetskog kupa.