Zimski sportovi

Hiršer slavio, kiks Ligetija

Pobjednik prve trke sezone, veleslaloma u austrijskom Zeldenu, je Marsel Hiršer, branilac titule ukupnog pobjednika Svjetskog kupa.

Austrijanac je u prvoj vožnji imao vrijeme 1.14. 52, a dobro je odradio i drugu, pa je na kraju pobijedio vremenom 2.28.09. Drugi je bio Nijemac Fric Dopfer sa 1,58 sekundi zaostatka, a treći Francuz Aleksis Pintoro sa zaostatkom od 2,06 sekundi.

"Kralj veleslaloma", Amerikanac Ted Ligeti, višestruki uzastopni pobjednik u Zeldenu, bio je nakon prve vožnje drugi sa samo 19 stotinki zaostatka, ali je u drugoj vožnji napravio veliku grešku i na kraju je zauzeo tek 10. mjesto sa 3.01 sekundu slabijim vremenom od pobjednika.

Hrvat Ivica Kostelić imao je startni broj 30 i prošao je stazu u vremenu 1.20.30, što je bilo čak 5.78 sekundi sporije od vremena koje je ostvario nakon prvog laufa vodeći Hiršer, te dovoljno Ivici za - 48. mjesto. Kosteliću je ovo najgori plasman karijere u Zeldenu, a da je završio prvu vožnju. Dva puta je odustajao u prvoj i drugoj vožnji, a 2011. godine osvojio je peto mjesto, što mu je najbolji plasman na ovom austrijskom ledenjaku.

"Zaostatak je prevelik i to je bilo sporo, iako moram reći da i na treningu veleslaloma prije utrke nisam bio dobar", rekao je Kostelić nakon trke i dodao:

"Nadam se da ću na narednoj trci biti bolji i uspjeti vratiti povoljniji startni broj."

Rezultati: 1. Marsel Hiršer (Auustrija) 2.28.09 (1.14.52 prva vožnja, 1.13.57 druga vožnja), 2. Fric Dopfer (Njemačka) +01.58, 3. Aleksis Pintoro (Fracuska) +02.06, 4. Benjamin Rajh (Austrija) +02.07, 5. Viktor Mufat Žand (Fracuska) +02.14, 6. David Simonćeli (Italija) +02.29, 7. Markus Sandel (Finska) +02.67, 8. Tomas Fanara (Fracuska) +02.85, 9. Roberto Nani (Italija) +03.00, 10. Ted Ligeti (SAD) +03.02...

Feningerova i Šifrinova na tronu

Austrijanka Ana Feninger i Amerikanka Mikaela Šifrin podijelile su prvo mjesto na prvom veleslalomu sezone, koji je za Svjetski kup alpskih skijašica vožen u subotu Zeldenu. Feningerova, koja je bila vodeća nakon prve vožnje, i Šifrinova, trku su završile u istom ukupnom vremenu od dva minuta, 39 sekundi i 85 stotinki. Sa 27 stotinki zaostatka treće mjesto osvojila je Austrijanka Eva-Marija Brem, četvrta je bila njena sunarodnjakinja Katrin Cetel, a peta Italijanka Federika Brinjone.