DŽAKARTA - Samo nekoliko dana prije zvanične posjete američkog predsjednika Baraka Obame Indoneziji mediji su objavili fotografiju staru 40 godina na kojoj se nalazi školarac Obama sa svojim prijateljima iz Indonezije.
Fotografiju je štampi ustupila Hadi Surja Darma, Obamina prijateljica iz djetinjstva.
Barak Obama, čiji je otac Kenijac, a majka Amerikanka preselio se u Indoneziju kada je imao sedam godina. Nedugo nakon toga Obamina majka se udala za jednog Indonežanina kojeg je upoznala tokom studija na Univerzitetu Havaji.
Porodica Obama živjela je u Menteng Dalamu, na području Džakarte. Tamošnje stanovništvo još se sjeća dječaka kojeg su zvali Bari.
"Bio je dobrodošao u svačiju kuću. S lokalnom djecom se neprestano igrao. Bio je dijete Menteng Dalama, šta još da kažem", ispričala je Konrad Satja Koesemah, žena koja je porodici Obama dala sobu, a u zamjenu Barakova majka ju je podučavala engleskom. Navodno, Obama je na početku imao manjih problema u savladavanju indonežanskog jezika, ali ubrzo ga je u potpunosti naučio.
Bio je omiljeni učenik, učitelji su ga voljeli kao i ostale školske kolege, ali je istina da su ga nerijetko zadirkivali zbog njegovog izgleda.
"Jedan od razloga zbog čega je Obama danas tako neratoboran je zbog toga što je još u najranijem djetinjstvu naučio da se nosi sa zadirkivanjem zbog kulturoloških razlika. To je ovdje igra, ali trik je u tome da pokažete kako vam to uopšte ne smeta", kazao je Kaj Ikranagara, koji je radio sa Barakovom majkom.
Obama, danas predsjednik SAD, u Indoneziji je živio četiri godine, a zatim se s majkom vratio na Havaje, gdje je živio sa bakom i djedom.
I dalje obožava Vudsa
Američki predsjednik Barak Obama je priznao da i dalje obožava, kao sportistu, Tajgera Vudsa, najboljeg golf igrača na svijetu, koji je posljednjih mjeseci u žiži javnosti zbog bračnih preljuba. "Vjerujem da ga svi problemi neće shrvati i unazaditi. Njegov porodični život - to je ono na čemu mora raditi svakodnevno", rekao je Obama za Vudsa.