Muzika

Igi Pop: Nema para u muzici

 Igi Pop: Nema para u muzici
Igi Pop: Nema para u muzici

LONDON - Pank legenda Igi Pop pozvao je mlade izvođače da smanje svoja muzička očekivanja, istakavši da muzika nikada nije bila način da se zaradi veliki novac.

Američki muzičar koji je "uhvatio" pank svojim albumom i istoimenom pjesmom "Lust for Life" iz 1977. godine održao je predavanje na temu muzike danas.

Osvrnuvši se na žalbe muzičara da ne mogu više da zarade zbog piraterije i striming servisa, 67-godišnji pjevač rekao je da je to stari problem i da je tokom svoje karijere uvideo da će industrija uvek staviti profit prije umjetnika.

"Ako bih zavisio od prodaje albuma, radio bi kao barmen između svirki", rekao je Igi Pop u predavaju koje je, prenose mediji, bilo puno oštrih komentara i opaski.

"Lično, ne zanima me previše koliko će me platiti jer nikada nisam ništa ni očekivao a cijela industrija izobličila se u svojim očekivanjima", rekao je on publici na radijskom festivalu u Salfordu kod Mančestera.

Frontmen benda "Iggy and the Stooges", poznat po tome što temperamentnim nastupima, smatra da muzičari treba da uvijek imaju na umu da imaju "posao iz snova".

"Ako ste zabavljač, onda ste za publiku bog. Oni će nekako brinuti o vama. Ali dok čekate boga da se pojavi, pokušajte da nađete dobrog advokata", prokomentarisao je on.

Igi Pop je ocijenio i da je muzika postala "sistem protežiranja" u kome neko - uključujući režisere i reklamne agencije - plaća muzičare za njihove numere. "Ako želite da zaradite zašto onda ne prodajete, na primjer, osiguranje. Bar ste iskreni - to je reklama i to je to", rekao je on.

Muzičari i diskografske kuće su se, i pored svojih nesuglasica, ujedinili u kriku protiv piraterije. Igi Pop, iako se protivi krađi, smatra da svijet šou biznisa ipak griješi što prezire fanove koji pokušavaju da se omiljene muzike dokopaju bez plaćanja.

"Mislim da proganjanje nekog srednjoškolca zbog toga što je nešto što mnogo voli podijelio sa nekim je u mnogome slično vremenu kada su prije stotinak godina u Australiju slali one koji su ulovili gazdinog zeca", rekao je on.

"To tako izgleda siromašnima koji samo žele da pogledaju bezvezni film za džabe pošto su čitav dan rintali", dodao je Igi Pop.

On predlaže da bi nezavisne kompanije trebalo da se umjesto toga okrenu pronalaženju "novih talenata van Kluba Miki Maus".

Igi Pop je naročito pohvalio Pitera Gebrijela koji je prije 25 godina pokrenuo Real World Records koja daje komercijalni prostor globalnim umjetnicima koji nisu mejnstrim.

"Muzika nikada nije bila poduhvat koji donosi novac. Stoga ne iznenađuje što su najbolji pjevači i muzičari iz dijelova svijeta gdje su svi švorc i gdje stari način života bila asfaltiran", rekao je Igi Pop.

         

        

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije