Kuća i vrt

Karanfili, raznobojni ukrasi opijajućeg mirisa

Postojbina baštenskog karanfila je zapadna i srednja Evropa. Visok je samo 10 do 20 cm, ali šireći se svojim razgranatim rizomom zauzima veće površine. Listovi su zimzeleni, sivozelene boje, šiljasti.

Na vrhu tankih stabljika tokom ljeta se otvaraju mirisni cvjetovi raznih nijansi ružičaste boje. Kod nas se gaje razni varijeteti ovog karanfila. Dekorativno ostrvce od ovog cvijeća ukrašava kamenite bašte, ivične površine i prednji dio leje sa trajnicama, a manje površine mogu da se zasade njime i da posluže umjesto travnjaka. Podmlađujemo ga redovnim dijeljenjem korijena, u protivnom neće biti dugog vijeka.

Karanfila ima mnogo vrsta i kod nas je veoma raširen i poznat prije svega zbog svog prekrasnog cvijeta različitih boja, a i zbog toga što njegovo gajenje i njega nisu teški i komplikovani. Ima ga mnogo vrsta, ali uglavnom sve potiču od divljeg karanfila dianthus caryophylloca.

Najpogodniji za gajenje u saksiji je dobro poznati, stari karanfil dianthus fruticosus, a zatim dianthus heddwigii. Posljednjih godina se mnogo gaji u saksiji rivera - karanfil i plemeniti američki karanfil. Ovaj karanfil ima veoma krupan cvijet na dugačkoj čvrstoj dršci. Cvjetovi ovih vrsta karanfila su dugotrajni, ne uvenu brzo, a imaju izuzetno fin miris. Ima ih raznovrsnih boja, pa čak i šarenih, jednostavnih i duplih.

Razmnožavanje karanfila

Karanfil se može razmnožavati sjemenom, reznicama, položenicama i makrotiranjem. Najjednostavnije i najlakše razmnožavanje je reznicama jer će se sigurno dobiti ono što se želi, odnosno neće biti nikakvih degeneracija ili ukrštavanja.

Od kraja avgusta do polovine septembra uzimaju se za reznice čvrsti i zdravi vršni mladi izdanci koji se odvoje od starog korijena i odsiječe donja dva do tri listića, a ostali listići se do polovine skrate. Nije potrebno da reznica bude odsječena sasvim uz donji pupoljak, jer žilice mogu izbiti i iz same stabljike. Više reznica ovako pripremljenih zasadi se u zajedničku saksiju u koju se na dno stave kamenčići ili crepići od starih razlupanih saksija ili šljunak, zatim čist riječni pijesak, a onda se dobro pritisne i zalije. Zasađene reznice pokriju se čašom ili teglom od stakla, koje se dobro utisnu u pijesak u saksiji i ostave na svijetlo mjesto, ali ne i na sunce. Ožiljava se dosta sporo, ali sigurno.

Drugi način razmnožavanja je povijanje. Zdrava i snažna jalova grančica (izdanak) povije se u zemlju, zagrne, dobro učvrsti i pritisne, tako da ne može da se podigne dok se ne ožili. Tada se odsiječe od glavnog korijena i zasadi u male saksije.

Gajenje karanfila

Karanfil ne voli prekomjerno zalivanje jer to može dovesti do propadanja korijena i uginuća cijele biljke. Karanfilu treba jaka, plodna zemlja, izmiješana sa dosta pijeska. Sobni karanfil se može proizvoditi i sjemenom, ali nije preporučljivo jer može da donese neku ukrštenu sortu. Karanfil mora da prezimi u svijetloj, zračnoj, prohladnoj i od mraza zaštićenoj prostoriji. Kada počnu da mu izbijaju pupoljci unosi se u svjetliju, topliju prostoriju, najbolje na prozor. Odgovara mu sobna temperatura od 10 do 12 stepeni Celzijusa. Karanfil zimi češće strada od rđe, zbog čega mu listovi postanu prljavi i otpadaju. Ovu bolest prouzrokuje posebna gljivica, a njenom razmnožavanju naročito prija vlaga. Zato zahtijeva hemijsku zaštitu.

Cvijet za parfeme

Karanfil se proizvodi u više zemalja, ali se absolut karanfila dobija samo na jugu Francuske. Posjeduje cvjetni začinski miris sa nijansom bibera i karanfilića. Karanfil je često korišten kod klasičnih parfema zahvaljujući svom začinjenom biberastom mirisu koji udubljuje cvjetne note, a pogotovo je dobar kod ruže.

Simboli

Kao i ostale ruže i cvjetovi, tako i različite boje karanfila simbolizuju i sadrže neku poruku:

crveni karanfil - moje srce čezne za tobom

rozi karanfil - nikada te neću zaboraviti

ljubičasti karanfil - hirovitost

bijeli - nevinost

žuti - razočarenje.

Mali savjeti

Položaj: voli sunčano mjesto, eventualno blagu sjenku.

Zalivanje: redovno ga zalivamo, ali ne preobilno.

Tlo: karanfil voli vodopropusno zemljište sa manjom količinom kreča.

Temperatura: voli toplotu, nije mnogo zahtjevna biljka.

Period cvjetanja: maj, juni.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije