Zdravlje

Manji unos soli važan za dobro zdravlje

Manji unos soli važan za dobro zdravlje
Manji unos soli važan za dobro zdravlje

ŽENEVA - Smanjenje unosa soli jednako je važno za zdravlje kao i prestanak pušenja, upozorava Svjetska zdravstvena organizacija (SZO), čije procijene govore da bi smanjenje unosa soli za 10 godina u svijetu za 15 odsto spaslo devet miliona života.

Prevelika konzumacija soli jedan je od glavnih uzroka bolesti srca i sudova, odgovorna je za 62 odsto moždanih udara i gotovo svaku drugu koronarnu bolest, a utiče i na nastanak karcinoma želuca, pogoršanje simptoma astme, bubrežnih bolesti i osteoporoze, piše portal Pliva.

Smanjenje dnevnog unosa soli za tri grama donijelo bi milionske uštede zdravstvenom sistemu i spaslo mnoge živote, istaknuto je na sastanku SZO povodom Svjetske nedelje borbe protiv prekomernog unosa soli.

Iako preporuke SZO govore o dnevnom unosu soli od 5 grama, američko Kardiološko društvo preporučuje izmedu 3,5 i 4 grama.

Od pokretanja Nacionalne akcije za smanjenje prekomijernog unosa soli (2006. g.), utvrđeno je da građani većinom nisu svesni prisustva soli u gotovim i polugotovim proizvodima, žitaricama, pekarskim i mliječnim proizvodima.

Inače, među 12 namirnica, glavnih krivaca za prekomijeran unos soli, nalaze se hljeb, mesni proizvodi, sirevi, gotova jela, supe, žitarice za doručak, riblji proizvodi, slane grickalice, umaci, začini i proizvodi od krompira.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije