Zdravlje

Matične ćelije uspješne protiv Parkinsona

Matične ćelije uspješne protiv Parkinsona
Matične ćelije uspješne protiv Parkinsona

STOKHOLM Matične ćelije mogu da se iskoriste za oporavak od šetete koju mozgu nanosi Parkinsonova bolest, saopštili su naučnici u Švedskoj.

Naučnici navode da je njihova studija na pacovima rezultovala "velikim napretkom" u pravcu razvoja efikasnog tretmana.

Za Parkinsonovu bolest trenutno nema lijeka, ali medikamenti i stimulacija mozga mogu da ublaže simptome.

Bolest se razvija usljed gubitka nervnih ćelija u mozgu, koje proizvode hemikaliju dopamin, koja pomaže u kontrolisanju raspoloženja i pokreta.

Da bi simulirali bolest, naučnici sa Univerziteta Lund uništili su neurone koji proizvode dopamin na jednoj strani mozga pacova. 

Potom su konvertovali ljudske matične ćelije u neurone koji proizvode dopamin. Ove ćelije potom su ubrizgane u mozak pacova, a istraživači su pronašli dokaze da je šteta popravljena, prenio je Bi-Bi-Si.

Do sada nije bilo kliničkih testova na ljudima uz upotrebu neurona izvedenih od matičnh ćelija, ali istraživači kažu da bi mogli biti spremni za ove testove do 2017. godine.

"Ovo je veliki napredak u ovoj oblasti i korak prema kliničkim testovima", izjavio je Malin Parmar, profesor razvojne i regenerativne neurobiologije.

Slična metoda isprobana je na ograničenom broju pacijenata, uz upotrebu tkiva mozga uzetih od abortiranih fetusa.

Klinički testovi obustavljeni su poslije mješovitih rezultata, ali oko trećine pacijenata imalo je fetusne ćelije mozga koje su funkcionisale 25 godina.   

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije