Privreda

Domaća proizvodnja i duvan potpuno nezaštićeni

Domaća proizvodnja i duvan potpuno nezaštićeni
Domaća proizvodnja i duvan potpuno nezaštićeni

Proizvođači cigareta iz BiH ne mogu izvoziti na tržišta susjednih zemalja, dok su proizvodi iz Srbije i Hrvatske u BiH tretirani kao i domaći, zbog čega je industrija duhana u BiH u teškom položaju, upozorava

`Susjedne zemlje jednostavno ne priznaju naše certifikate, već imaju svoje mjere i pravila. Zato tražimo da naše vlasti urade isto kako bismo zaštitili domaću proizvodnju`, ističe Lojo.

NN: Koji je najveći problem za proizvođače cigareta u BiH?

LOJO: Najveći problem je način na koji je uređeno tržište u BiH. U našoj zemlji, Fabrika duhana Sarajevo, a nažalost i sve ostale privredne grane, nemaju nikakvu zaštitu. Tržište je potpuno otvoreno za sve kompanije iz inozemstva koje se bave proizvodnjom kao i mi. Radimo pod istim uslovima. Iste su nam poreske i sve druge obaveze. U ovom trenutku dobro se snalazimo u ovoj tržišnoj utakmici, ali nisam siguran do kad ćemo moći poslovati na ovaj način i u ovim uvjetima.

Zbog toga se već šest godina borimo za donošenje zakona na državnom nivou kojim bi se zaštitila domaća proizvodnja od nelojalne konkurencije. Usvajanje ovih zakona izuzetno je važno, jer su sve zemlje okruženja već zaštitile svoju proizvodnju, tako da naši proizvodi vrlo teško dolaze na njihova tržišta. U Srbiji imamo svoje preduzeće, ali zbog visokih poreskih obaveza teško dolazimo do potrošača. Želimo li imati cijenu proizvoda konkurentnu za ovo tržište, naša proizvodna cijena trebala bi biti tako niska da bi nam donosila gubitak, odnosno mogli bismo samo platiti sirovinu i repromaterijal. U Hrvatskoj su naše cigarete u takozvanoj C kategoriji, odnosno rješenjem ministra poljoprivrede svrstane su u ovu kategoriju u kojoj se plaća najveća trošarina od 10,90 kuna. Ako bi naše cigarete izvozili u Hrvatsku bile bi više od 20 kuna, a domaće oko 14 kuna. Na taj način je tržište Hrvatske zaštićeno, a kod nas te zaštite nema. Mi pokušavamo da imamo isti tretman u susjednim zemljama kao i njihovi proizvodi u BiH.

NN: Zašto nikad nije usvojen državni zakon o duhanu?

LOJO: Ovim bi zakonom mnogo problema bilo riješeno, stoga stalno insistiramo na njegovu donošenju. Imamo Zakon o duhanu u FBiH, a koliko znam RS nema takav akt. Prije dvije godine federalni parlament je izmijenio Zakon o duhanu, gdje su uveli kategorizaciju, ali te izmjene nikad nisu stupile na snagu. U međuvremenu je došlo do izmjene politike akciza i to je prešlo u nadležnost Uprave za indirektno oporezivanje. A oni nikada nisu pokazali ni najmanji interes da riješe ovaj problem. Ali ne samo problem proizvođača cigareta, nego i u svim ostalim granama industrije.

NN: Predstavljaju li mjere koje su uvele Hrvatska i Srbija vancarinske barijere za proizvođače iz BiH, koji žele izvoziti na ova tržišta?

LOJO: Poznato je da nemamo carinskih ograničenja, ali ove su zemlje svoje proizvode zaštitile različitim akcizama i dugim mjerama. Formalno-pravno, ne postoje barijere, ali drugim pravilnicima su napravili barijere. Jedna od njih je ova odluka o kategorizaciji cigareta, zatim razne kontrole kvaliteta, izjave o sastavu proizvoda i slično. Sve su to vrlo efikasne barijere.

NN: Priznaju li susjedne zemlje naše certifikate o porijeklu i kvaliteti?

LOJO: Ma ne, uopće ne priznaju naše certifikate! Kao što sam rekao, imaju svoje pravilnike i druge podzakonske akte kojima su uveli niz ograničenja i napravili situaciju u kojoj je nemoguće nesmetano plasirati proizvode na njihovo tržište. Jednostavno, oni ne priznaju naše certifikate, već imaju svoje mjere i pravila. Mi tražimo da naše vlasti urade isto kako bismo zaštitili domaću proizvodnju.

NN: Postoje li problemi u odnosima među duhanskim proizvođačima u BiH?

LOJO: U BiH postoje tri fabrike duhana u Sarajevu, Mostaru i Banjoj Luci. Čini mi se da postoji još jedna fabrika u Ljubuškom. Ne znam šta proizvode, ali njihovi predstavnici dolaze na sastanke u Privrednoj komori. Mi nismo konkurentni jedini drugima. Nastojimo svakim danom sve više sarađivati i nema problema među nama. Tržište BiH je osam ili osam i pol hiljada tona cigareta. Sve domaće fabrike prodaju negdje oko pet hiljada tona. Dakle, ima još prostora za razvoj fabrika i proširenje tržišta.

NN: Da li je država osigurala poticaje za proizvođače duhana i kakva je situacija u susjednim zemljama kada govorimo o poticajnim mjerama?

LOJO: Poticaji postoje u BiH, ali i susjednim zemljama. U BiH imamo apsurdnu situaciju. Država s jedne strane daje poticaje proizvođačima, ali ne štiti domaću proizvodnju koja treba otkupljivati duhan. Poticajne mjere, naravno, podržavamo, ali ostaje problem proizvodnje. Mi nemamo poticajnih mjera za izvoz i proizvodnju, a to nas na stranim tržištima diskvalificira. Jer, mi se takmičimo sa proizvođačima iz zemalja koje subvencioniraju svoje izvoznike, a time oni mogu biti cijenom konkurentniji jer gubitke mogu pokriti subvencijama.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije