Život

Ruski neurohirurzi operišu pod rukovodstvom robota

Ruski neurohirurzi operišu pod rukovodstvom robota
Ruski neurohirurzi operišu pod rukovodstvom robota

Moskovski neurohirurzi izvršili su jedinstvenu operaciju, a neobično je to što je njom rukovodio robot. On „vidi“ ono što rendgen ne može, a istovremeno zamjenjuje pregršt skupe medicinske opreme.

Prema riječima lekara, kod pacijenata sa teškim povredama sada se pojavila značajno veća šansa za brži oporavak i brži povratak normalnom životu.

Operacija je izvedena na 36-godišnjoj pacijentkinji, koja je prije mjesec dana čudom preživela tešku saobraćajku, ali joj je u toj saobraćajnoj nesreći kičma slomljena, zbog čega je ostala nepokretna. Pacijentkinja je imala prelom 12. pršljena. Trebalo je udaljiti dio i „ugraditi“ šrafove, koji će fiksirati kičmu.

Pred ruskim ljekarima je bio težak zadatak — vratiti pacijentkinji sposobnost hodanja.

Zahvaljujući robotu neurohirurzi su mogli precizno da planiraju putanju uvođenja implanata, a da pritom ne učine nijedan suvišan pokret. Vjerovatnoća greške je bila isključena.

Robot je s milimetarskom preciznošću našao mjesto gdje bi trebalo napraviti rez, bez greške je izračunao ugao, dubinu i putanju za uvođenje implanta.

Sam aparat, doduše, ne operiše, ali obavlja sve pripremne radove.

Ljudski faktor je, kažu, praktično isključen. Sada takve teške operacije, uz pomoć robota, mogu da obavljaju i neurohirurzi bez većeg iskustva.

Hirurški zahvati koji se obavljaju uz pomoć robota donose još neke prednosti. Na primjer, vrijeme trajanja operacije se znatno skraćuje, tvrde stručnjaci.

Takođe, uređaj se stalno ažurira, u skladu sa zahtjevima ljekara. Bukvalno prije mesec dana je uređaj doveden do savršenstva. Za to vrijeme on je izvršio oko desetak operacija i nijednom nije pogrešio.

Cijela operacija sprovedena je pred ruskom novinarskom ekipom i pred kineskim neurohirurzima, koji su u Moskvu stigli kako bi od ruskih stručnjaka učili kako se „upravlja“ robotom.

„Došao sam specijalno u Rusiju da vidim kako se obavljaju visokotehnološke operacije na kičmenom stubu. Takvi automatski sistemi postoje u SAD i Evropi, ali upravo u ovoj (moskovskoj) bolnici postoji ogromno iskustvo, koje ja želim da prenesem“, rekao je profesor Univerziteta u Nankingu Kju Jong, ističući da je impresioniran onim što je video.

Operacija je trajala oko dva sata. Rezultat — implanti su ugrađeni sa najvećom preciznošću. Ljekari su objavili da je sve prošlo uspješno i obećali su da će pacijentkinja već za dva dana da stane na noge.

Detalji o samom robotu nisu objelodanjeni.

(NN/sputniknews.com)

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije