Svijet životinja

Tropska stonoga ubija mnogo veće protivnike

Tropska stonoga ubija mnogo veće protivnike
Foto: N.N. | Tropska stonoga ubija mnogo veće protivnike

Savladati petnaest puta većeg protivnika? Nikakav problem. U otrovu tropske stonoge identifikovano je jedinjenje koje joj omogućava da u roku od 30 sekundi onesposobi mnogo veće jedinke.

Proučavaju se mehanizmi kojima taj toksin djeluje na laboratorijske miševe, što je sigurno korak ka stvaranju protivotrova sa brzim djelovanjem koji će pomoći ljudima poslije ugriza gigantske stonoge. Vrsta Scoplendra Subspines je u prosjeku dugačka koliko i ljudska šaka.

Ugroženi su ljudi koji dijele prirodna staništa vrste ‒ suptropski i tropski pojas. Njeni ugrizi su izuzetno bolni a mogu biti čak i fatalni.

Tako je na Havajima u periodu 2004‒2008. zabilježeno više od 400 hitnih slučajeva hospitalizacije prouzrokovanih ujedom te gigantske vrste.

Podvrsta te stonoge S Subspines Mutilans bila je predmet druge studije, na Institutu za zoologiju u Kuenmingu, u Kini. U njenom otrovu identifikovan je peptid, koji je čini izuzetno efikasnim ubicom mnogo većeg plijena.

Na molekularnom nivou, jedinjenje blokira kanale koji su odgovorni za protok kalijuma kroz ćelijske membrane. Životni ciklus svakog organizma zavisi od nivoa kalijuma u ćeliji, pa stoga blokiranje prenosa stvara velike probleme ‒ skok krvnog pritiska, disfunkciju nerava, borbu za dah itd.

Zasada je jedini način sprečavanja štete pravovremeno doziranje izvesnih antiepileptika.

Izolacija tog ranije nepoznatog toksina, te proučavanje njegove strukture i dejstva predstavljaju korak naprijed ka stvaranju potentnog i pouzdanog protivotrova koji će biti lako dostupan.

(RTS)

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije