Književnost

"Sanska pjesnička čitanka" Ranka Preradovića bogato stvaralaštvo malog grada

"Sanska pjesnička čitanka" Ranka Preradovića bogato stvaralaštvo malog grada
Foto: Nezavisne novine | "Sanska pjesnička čitanka" Ranka Preradovića bogato poetsko stvaralaštvo malog grada

BANJALUKA - Boro Kapetanović, Branko Marčeta, Dušan Praća, Jovo i Stevan Tontić, Mihajlo Orlović, Zdravko Kecman, samo su neka od trideset pjesničkih imena čije su pjesme zastupljene u panorami "Sanska pjesnička čitanka", priređivača Ranka Preradovića Dede, koju je nedavno objavila Književna zajednica "Vaso Pelagić" iz Banjaluke.

Pored nabrojanih, ovdje je zastupljena i poezija Borislava Dašića, Borislava N. Savanovića, Čede Brkića, Đure P. Trkulje, Damjana D. Damjanovića i Drage Vrućinića, koji je ujedno i pisac predgovora knjige.

"Sanski Most, tako mali grad, a tako bogat književnim stvaralaštvom, zaslužuje oreol divljenja. U njemu je iznikla čitava plejada poznatih i priznatih književnika, kojim je ovaj gradić ovjekovječen njihovom poezijom i prozom", kaže Vrućinić na početku svog predgovora.

"Sanskom pjesničkom čitankom", reći će Vrućinić u nastavku, mogu se dičiti svi oni stvaraoci čija su imena i djela našla mjesto između njenih korica.

"Ideja o potrebi štampanja knjige o sanskim književnim stvaraocima potekla je od Milana Radulovića, a koju je Preradović objeručke prihvatio, pogotovo što je godinama postojala potreba za takvim djelom", reći će Vrućinić.

Dakako, u knjizi se našla i poezija Milana Radulovića, a tu su i pjesnički radovi Duška Stojisavljevića, Gojka Mandića, Gorana Ostića, Jovana N. Bundala, Jove G. Popovića, Marinka Jagodića Makija, Milana Koraća, Milomira M. Radulovića, Mirka Grbića, Mirka M. Stanića, Nedeljka Rašule i Nevenke Božičić.

"Ideja o ovoj knjizi kratko je tinjala u duši Ranka Preradovića, iskrenog prijatelja sanskih stvaralaca, da bi se nakon vaskrsnuća razvijala uzduž i poprijeko, bujala, dobijala nove konture i napokon bljesnula iznad kulturnog neba Sanskog Mosta. Bio je to urnebesan pucanj u metu", navodi Drago Vrućinić.

Sa podjednakim brojem pjesama, u panorami su zastupljeni i pjesnici Rade Vrućinić Bojanov, Radislav Rale Vukić, Vaso Predojević i Zoran Vrućinić.

"Preradović je osmislio sadržajno bogatu knjigu, raznovrsnu i poučnu, a opet, jedinstvenu i uzornu. Na osnovu određenih kriterija, uz dosta napora, odabrao je trideset najizraslijih sanskih stvaralaca. Trudio se da budu zastupljeni oni pjesnici koji to svojim djelima zaslužuju. U realizaciju ovog obimnog i složenog posla uložio je svoje znanje, iskustvo i sposobnost", navodi Vrućinić.

On samom sebi postavlja pitanje šta je "Sanska pjesnička čitanka", te daje odgovor na isto.

"To je neprocjenjivo kulturno bogatstvo Sanjana, sjet za bivše i uspomena za buduće generacije. 'Sanska pjesnička čitanka' je dokument o jednom vremenu, o ljudima, doživljajima, događajima, uspomenama, stvaralaštvu... Ona je neugasiva svjetiljka koja obasjava plavo nebo iznad Sanskog Mosta. Ona je, zapravo, zrnce raskošnog talenta sanskih pjesnika o kojima se s divljenjem govori i prepričava", poručuje pisac predgovora knjige, uz napomenu da je u ovoj knjizi mjesto našlo četrnaest umrlih i šesnaest živih pjesnika. Pisac predgovora će zaključiti da "Sanska pjesnička čitanka" nije samo "sanska" i nije samo "pjesnička".

"To je svojevrsna šarenica u koju su utkani ljubav, patriotizam i rodoljublje, a koja kao vječna vatra svojim plamenom čitaocima napaja srce i dušu i iste ostavlja bez daha", poručuje Vrućinić.

Sam Ranko Preradović Deda, koji pored izbora pjesama i pjesnika, potpisuje i pogovor knjige, kaže da je njegovo druženje sa pjesnicima iz Sanskog Mosta započelo šezdesetih godina prošlog vijeka, te da traje do danas.

"Bili smo mladi ljudi šezdesetih godina prošlog vijeka i stvaralački, pjesnički zaneseni, željni drugovanja i međusobnog upoznavanja. Stvarali smo, naprosto, neki naš, osobeni svijet, baš onakav kakav smo vidjeli u svojim snovima. U to su doba u Sanskom Mostu održani Susreti mladih pisaca Bosanske Krajine, koje je ovdje organizovala grupa istosudbenika sa Opštinsko kulturno-prosvjetnom zajednicom, gdje se organizaciono isticao direktor biblioteke, prosvjetar Husein Šarčević, a među mladima se nametao Kemal Kurspahić", svjedoči Preradović,  dodajući da mu je ova manifestacija omogućila početno poznanstvo narečenog pjesničkog, odnosno književnog Sanskog Mosta, te da su mu posebno dragi bili Detko Petrov, Stevan Tontić i Jusuf Suljanović, pisci i prosvjetni radnici.

Kako su se poznanstva širila, ističe Preradović, to mu je ova sredina postajala milija, pa je, kako će reći, duže od šest decenija na neki način družbenik sa ljudima iz Sanskog Mosta i zaljubljenik u ovaj grad.

"Na nesreću, nijednom u ovaj grad nisam kročio u novom vijeku trpnje i tlapnje", kazaće Preradović, napominjući da je nastavio drugovanje sa sanskom pjesničkom sabraćom i nakon njihovog izbjeglištva iz 1995. godine, posebno na obnovljenim Književnim susretima "Šušnjar", koji se, od pomenutog vremena, održavaju u Oštroj Luci.

On podvlači da "Sanska pjesnička čitanka" nije niti antologija, niti knjiga književnog vrednovanja, već naprosto panorama koja obuhvata stvaralaštvo sanskih književnih stvaralaca na 150 stranica.

"Tako treba to posmatrati i u tom smislu prihvatiti ovaj naš napor. Milanu Raduloviću u slavu (preminuo prije objavljivanja knjige) i za sjećanje na sve kojih više od sanskih pisaca nema među živima, a njihova su ostvarenja na stranicama 'Sanske pjesničke čitanke', srećno, berićetno i dugovječno", zaključuje pogovor ove knjige njen priređivač Ranko Preradović Deda.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije