ANKARA - Turska policija uhapsila je sedam vojnika poslije pretresa ključne vazduhoplovne baze na jugu zemlje koju koriste SAD za vazdušne napade na takozvanu terorističku grupu ID.
Turski tužioci, u pratnji policije, ušli su ranije tokom dana u bazu Indžirlik.
Anadolija nije navela za kojim dokazima su tragali policija i tužioci, prenio je AFP.
Turski premijer Binali Jildirim je u subotu rekao da je vazdušni prostor iznad Turske zatvoren zbog pokušaja državnog prevrata. Američki mediji saopštili su da je baza „Indžirlik“ na jugu Turske bez struje i da lokalne vlasti sprečavaju kretanje u bazu i iz nje.
Vazdušne operacije iz baze takođe su suspendovane.
U nedjelju je koalicija predvođena SAD obnovila letove iz baze „Indžirlik“.
Ankara je optužila bivšeg komandanta baze za učešće u pokušaju puča. Sjedinjene Američke Države odbacile su zahtjev za azil generala Bekira Erkana Vana.
U julu 2015. Turska se dogovorila da otvori „Indžirlik“ za američke avione i bespilotne letjelice za sprovođenje antiterorističkih operacija protiv položaja ID u Siriji.
SAD: Turska da ne ide predaleko
SAD su upozorile Tursku da ne ide predaleko u namjeri da pred lice pravde izvedu one koji su odgovorni za pokušaj državnog udara, dodavši da Ankara nije formalno zatražila izručenje sveštenika koji boravi u SAD i koga krivi za organizovanje puča.
Portparol Stejt departmenta Mark Toner rekao je da SAD nisu pravile procjenu o tome da li je islamski sveštenik Fetulah Gulen imao bilo kakvu ulogu u pokušaju državnog udara u Turskoj.
Toner je istakao da, prema saznanjima Stejt departmenta, Gulen živi mirno u Pensilvaniji.
Ankara je optužila Gulena da je organizovao državni udar.
Gulen ima veliki broj sljedbenika u Turskoj, ali je porekao bilo kakvu umiješanost u organizovanje puča.
Toner je rekao da će SAD primiti zvanični zahtjev iz Turske za izručenje Gulena zajedno sa svim dokazima njegove umiješanosti.