Kako lektor kaže

Kako lektor kaže: Ako može Novosađanin, može i Banjolučanin

Pitala me skoro jedna djevojčica (djevojčica više po duši, nego po godinama) je l' Banjolučanin ili Banjalučanin. Objasnim joj i ona odgovori u stilu: "Ahaaa... kapiram! Hvala". Otvoreni um saznao je nešto, dodao je još jednu mrvu gomilici znanja koje sakupljamo cijelog života. Divim se i volim ljude koji nemaju problem s tim da uče, da se nadograđuju, usavršavaju.

Kako lektor kaže: Bez obzira na cijenu goriva, isplati se znati

Majstor L. je odličan auto-električar. On je čovjek koji ima šezdesetak godina, osrednje je visine, ima pokoju sijedu i još ne nosi naočari. U svojoj radionici uvijek nosi radno odijelo i kaže da mnogo više vjeruje metodama eliminacije u svom poslu nego novim načinima kompjuterskog prepoznavanja kvarova.

Kako lektor kaže: Baš mi fali da me neko hvali

"E, to! Tebe tražimo, ti nam trebaš. Hajde ulazi!" Ne stigoh ni da se snađem ko zove niti kome se obraća, a već sam bila tim energičnim dozivanjem i mahanjem rukama ubačena u njihov automobil.

Pravopis na odmoru u Gradiški i Majorki

Ne volim prisluškivati tuđe razgovore. Međutim, dok sam putovala autobusom i sjedila blizu djevojke koja je prilično glasno telefonirala, to ipak nisam mogla izbjeći.

Eh, taj ženski rod... Dekanesa? Ne, ne, ne...

U zadnje vrijeme, svjedoci smo, budi se ženska svijest. Žene osjećaju svoju veličinu, mogućnosti, slobodu, prilike... i žele promjene i svoja prava. Takav trend prati i jezik, koji mijenja normu i prepoznaje ženski rod u drugačijem smislu od onog gramatičkog.

Od molim i hvala nova riječ nastala

Koliko sam uspio da vidim i čujem, gotovo cijela moja generacija bila je oduševljena čitanjem, sakupljanjem i razmjenjivanjem stripova. Oni su nekad bili jedan od glavnih izvora zabave za nas. Uz taj vid popularne kulture odrastali su mnogi rođeni sedamdesetih i osamdesetih godina prošlog vijeka.

Sumnjam da se kaže sumljam

"U zadnje vrijeme sve više sumljam u to." Sretosmo se na ulici moj zanimljivi sagovornik i ja nakon dužeg vremena. Skrenu razgovor u određenom pravcu te mi se on požali na nešto. Uslijedilo je objašnjenje o čemu se radi, međutim meni se misli zaustaviše na onom "sumljanju" te ne čuh nastavak priče.

Aprilili: Gramatički korektne šale

Studije su pokazale da smisao za humor i često smijanje mogu da produže život. Humor je dobar za mentalno zdravlje, ublažava stres i pomaže nam da se lakše nosimo s neugodnim situacijama. Smijati se treba svaki dan, ali ipak jednog dana u godini šalama posvećujemo posebnu pažnju.

Kako lektor kaže: Iz koje si varoši

Varoš... Na šta pomislite kad izgovorite? Na Vojvodinu, na bećare, okićene konje i kočije? Čujete li praporce i tamburice? Ja čak zamislim popa Ćiru i popa Spiru, salaš i bogatu trpezu. Osjetim onaj mir ravničarskog života, doživim tišinu, Dunav.

Kako lektor kaže: Gramatika u mirovnoj misiji

Uživanje u hladnom, ali sunčanom martovskom jutru, uz neizbježnu šoljicu kafe pored najobasjanijeg prozora moje kuće, prekinuo je cvrkut mobilnog telefona. Mrzovoljno bacih pogled i ugledah poruku jedne moje poznanice u kojoj je pisalo: "Zdravo! Da li je pravilno reći tj. napisati banaka ili banki? Imamo raspravu u kancelariji u vezi s tim, podijelili smo se u dvije grupe i situacija postaje sve ozbiljnija pa te molimo da nam odgovoriš na to pitanje."