Ljekovito bilje

Biljke protiv ćelavosti

Mnogi muškarci bi željeli da spriječe ćelavljenje, dok žene traže način da uklone nepoželjne dlake na licu i tijelu. Da li postoji rješenje za oba problema uz pomoć prirodnih lijekova? Na ovo pitanje odgovara ruski travar Dmirtije Jurovski.

Susam, biljka koja liječi nečistoće na koži

Susam ili sezam (sesamum indicum) je jedan od najstarijih začina na svijetu, a sigurno je najstarija biljka koja se sistematski uzgajala radi dobijanja ulja.

Bosiljak lijek za sve bolesti

Ljekovita priroda – bosiljak se koristi protiv kašlja, bubrežnih bolesti, glavobolje i depresije, kod prehlada, upale ušiju i bubne opne, ali i kao okrepljujuće sredstvo.

Bagrem - mirisan, medonosan, ljekovit

Bagrem je na našim prostorima jako spominjana biljka, no ipak rijetki su upoznati s njom na pravi način. Naime, riječ je o ljekovitoj biljci koja se koristi za liječenje i uklanjanje mnogih tegoba.

Jagoda u službi zdravlja i ljepote

Mnogi za jagode kažu da predstavljaju praznik za nepce i čuvar zdravlja. U ovo doba godine, kada cijena jagoda postaje prihvatljivija, pa je ova voćka čest gost na našim trpezama. Ovo ukusno voće sadrži obilje vitamina C i A, vlakna, željezo i folnu kiselinu, koja je neophodna trudnicama ili ženama koje planiraju trudnoću. Ljekovita svojstva jagode (lat. Fragaria) poznata su još od antičkih vremena. Osim ploda, za liječenje se mogu koristiti korijen i lišće jagode.

Sok od zove: Domaći recept za sirup s okusom proljeća

Zova je u punom cvatu i svakako je vrijeme da taj predivan miris i aromu sačuvamo i za naredne mjesece.

Šta sve liječi žalfija

Svi svoga konja hvale, a travari će među najbolje uvijek uvrstiti i žalfija. I po najstrožim kriterijumima, ona može slobodno da ponese titulu najljekovitije biljke na svijetu. Provjerite zašto...

Šta sve liječi ljubičica?

Prema legendi ljubičica toliko osvaja svojim mirisom i ljepotom da je i ružni Hefest pridobio naklonost Afrodite pomoću njih. Takođe, Zevs je napunio livadu ljubičicama, kako bi utješio svoju ljubavnicu Io, koju je zbog Herine ljubomore morao pretvoriti u junicu. Sama legenda o nastanku ljubičice je priča o tragičnoj ljubavi. Prve ljubičice, prema toj legendi, su nastale iz krvi Atisa, kojeg je ubila moćna božica Kibela.

Recept slavnog homeopate: multivitaminski sok za mršavljenje (VIDEO)

Kada je Piter Karvel na YouTube kanalu objavio recept i pripremu fantastičnog napitka za mršavljenje, svi su poludjeli za njim!

Ljekovita svojstva mušmule

Mušmula je ljkovito voće koje blagotvorno djeluje na cijeli organizam, ali čini se da je poslednjih godina nepravedno "zapostavljena".

Ljekovito bilje: Cimet (cinnamomum zeylanicum)

U prošlosti je cimet bio skup kao zlato. Postoje stotine vrsta i podvrsta cimetove biljke, a kao začinske biljke se koriste dvije vrste: cejlonski i cimet kasija, poznat kao kina-cimet, koji potiče iz Burme. Prvi se put cimet spominje oko 2800. godine p.n.e.

Ljekovito Bilje: Ogrozd

Ogrozd je divlja biljka koja raste u obliku grma, punog oštrog trnja. Plodovi su veličine klikera i dlakavi.

Ljekovito bilje: Patlidžan

Patlidžan je jednogodišnja biljka tropskih predjela Indije, odakle se njegov uzgoj proširio u Kinu i Japan. U Evropu je stigao u 13. vijeku, a smatra se da je u naše krajeve prenesen iz Italije ili Turske. U zemljama Afrike i Azije, kao i na Mediteranu cijeni se kao veoma korisno povrće, od čijih se plodova prave kuvana pečena jela, premda se ponekad plodovi patlidžana i konzervišu, a sve kako bi se produžila upotreba tokom zimskog perioda.

Ljekovito bilje: Kajsija

Kajsija ili marelica (lat. Prunus armeniaca) porijeklo vuče iz Kine, gdje je gajena 5.000 godina prije nove ere, i gdje danas ima samoniklih divljih šuma. U Evropu je prenijeta pred početak nove ere, a u Ameriku tek u 18. vijeku.

Ljekovito bilje: Avokado

Avokado (lat. persea americana) vodi porijeklo iz Centralne i Južne Amerike, gde se gaji od davnina. U tim krajevima je poznat i pod nazivom "aligatorova kruška" jer njegov oblik i koža podsjećaju na ovu životinju. Asteci su avokado zvali "ahuacatl", a španskim konkvistadorima je to ime bilo teško izgovoriti, pa je avokado nastao kao iskrivljena varijanta astečke riječi.