Ljekovito bilje

Ljekovito bilje: Dren

Dren (cornus mas) uspijeva svugdje, osim u Australiji, a najviše ga ima u srednjoj, centralnoj i jugoistočnoj Evropi i jugozapadnom dijelu Azije.

Ljekovito bilje: Lan

Lan (lat. linum usitatissimum) je jedna od najstarijih kultivisanih biljaka, te se rijetko pronalazi kao samonikla biljka.

Ljekovito bilje: Betonika

Betonika je raširena po području Evrope. Raste na vlažnim ali i suvim šumskim livadama, rijetkim i prozračnim sunčanim šumama. Takođe, raste i na sunčanim brdskim livadama i obroncima.

Breza jedna od najboljih diuretskih biljaka

Breza (betula pendula) je 10 do 25 metara visoko drvo s tankim, vitkim grančicama i bijelom glatkom korom, koja se može ljuštiti na listiće tanke poput papira. Listovi na peteljkama su koso četvrtasti ili trouglasti, zašiljeni i dvostruko pilasti. Cvjetne rese dugačke su tri do četiri cm, a razvijaju se zajedno s lišćem.

Ljekovito bilje: Paradajz

Nedavno provedena naučna istraživanja su pokazala da ljudi koji u svoju prehranu redovno uključuju paradajz (solanum lycopersicum) su manje podložni oboljenju od zloćudnih bolesti, bolesti srca i krvnih žila, te nekih drugih hroničnih bolesti.

Ljekovito bilje: Banana

Banane su prava mala skladišta energije, ali osim što nam pomažu da ostanemo u dobroj formi, mogu da nam pomognu i u prevladavanju ili sprečavanju znatnog broja bolesti. Idealno je voće za malu djecu jer vrlo rijetko izaziva alergije, a sportistima je izvor energije i kalijuma.

Ljekovito bilje: Tikva

Osim što su prelijepih boja - narandžaste, crvenkaste, šarene i zelene, tikve (lat. cucurbita pepo) su prepune vitamina i minerala. Više od 800 različitih vrsta, od onih najmanjih do divovskih, svoje porijeklo vuče iz Afrike i Sjeverne Amerike.

Ljekovito bilje: Bor

Borovi se sade svuda gdje čovjek živi jer njegovi isparljivi sastojci ne samo da prijatno mirišu, nego i osvježavaju i povoljno djeluju na čovjekovu psihu, a imaju i antimikrobna, antiseptična svojstva.

Ljekovito bilje: Šljiva

Malo je voća koje poznajemo s tako izrazito sočnim i slatkim ukusima, kao što su šljive. Njihova sezona se proteže od maja do oktobra, prve sazrijevaju japanske vrste, a u Evropi je doba sazrijevanja šljiva nešto kasnije, tokom avgusta i jesenjih mjeseci.

Ljekovito bilje: Soja

Za pravilan razvoj djece, za ishranu sportista i rekreativaca, za ishranu trudnica, za sve one koji imaju pojačane tjelesne napore ili se oporavljaju od posljedica bolesti, proizvodi od soje preporučuju se zbog svog povoljnog dejstva.

Ljekovito bilje: Kafa

Prapostojbina kafe nalazila se u Africi, a u Evropu i svijet krenula je preko Arabije. Neki podaci govore da je kafa porijeklom iz današnje jugozapadne etiopijske provincije Kafe, koja se nalazi jugozapadno od Adis Abebe, južno od jezera Tana.

Borovnica pridonose dobrom radu svih organa

Da u soku od borovnice ima nečeg što je izvor snage i zdravlja, znali su i u srednjem vijeku. Poznato je da se u to vrijeme ljudi, pa tako ni novorođenčad, nisu često kupali. Ako bi se, međutim, dogodilo da se neka beba rodi bolešljiva, majka bi je svakodnevno trljala sokom od borovnica. To je bio lijek za dug i zdrav život.

Peršun u prevenciji osteoporoze i jačanju kostiju

Peršun (lat. petroselinum sativum) je idealno sredstvo za prevenciju osteoporoze, jačanje kostiju, te za liječenje i otklanjanje niza unutrašnjih i vanjskih poremećaja u ljudskom organizmu. Ova ljekovita biljka mediteranskog područja pripada porodici štitarki, a naziva se još i ak, ac, majdonos, petrušin, petrešin, petrušimul…

Srijemuš lijek s mirisom bijelog luka

U starom Egiptu srijemuš (allium ursinum) je smatran svetom biljkom ne bez razloga. Ovaj divlji rođak bijelog luka je sačuvao sve one osobenosti koje je njegov pitomi rođak kultivacijom kroz milenijume izgubio. Srijemuš nazivaju još i crijemuš, šumski luk, divlji luk, medveđi luk.