Novosti

Pola vozača se ne veže, kazne pljušte

Pola vozača se ne veže, kazne pljušte
Pola vozača se ne veže, kazne pljušte

BANJALUKA - Veliki broj vozača i putnika u Republici Srpskoj i dalje prilikom vožnje ne želi da veže bezbjednosni pojas.

U prilog tome govore i podaci republičkog MUP-a da je u 2013. godini za ovaj prekršaj ispisano 39.145 kazni "teških" 1.174.150 KM.

Podatak koji obeshrabruje jeste i da se prilikom vožnje briga ne vodi ni o onim najmlađima, budući da su u protekloj godini izdata 342 naloga zbog neposjedovanja auto-sjedalica za djecu ili sličnih nepravilnosti u vezi s mališanima. 

Broj ovakvih prekršaja u odnosu na 2012. godinu porastao je za 31,5 odsto.

S druge strane, kako su rekli u MUP-u RS, ukupan broj prekršaja u vezi sa vezivanjem pojasa ipak se smanjuje, a u odnosu na 2012. godinu to je za 10 odsto.

Obeshrabruje i istraživanje o upotrebi pojasa na putevima Srpske, a koje je sproveo Auto-moto savez (AMS), prema kojima bezbjednosni pojas ne veže 55 odsto vozača i suvozača, i čak 96 odsto putnika na zadnjem sjedištu vozila.

Istraživanje je vršeno po metodi anketiranja i osmatranja, a obuhvatilo je vozače u 44 opštine i grada u RS, i to na ukupno 81 lokaciji.

Brojanje je vršeno u dva navrata, prije i poslije kampanje o vezivanju pojaseva koju je sproveo AMS i represivnih aktivnosti policije.

Analize su pokazale kako najodgovorniji vozači dolaze iz Mrkonjić Grada i Osmaka, sa procentom od 98 i 97 odsto vezanih, dok u Šipovu pojas vozače gotovo i da ne zanima, jer ih se veže tek pet odsto.

Perica Pećanac, portparol AMS RS, kaže kako će ova organizacija i narednih godina vršiti istraživanje stepena upotrebe bezbjednosnih pojaseva, a u cilju promjene svijesti vozača o važnosti vezanja tokom vožnje.

"Glavni razlozi zbog kojih ispitanici koriste pojas su bezbjednost i kazna. Na ispitanike koji ne koriste bezbjednosni pojas da ga počnu koristiti najviše bi uticali češća kontrola od strane policije, veće kazne i udobniji pojas, što ukazuje da je neophodno mijenjati kaznene odredbe koje se odnose na neupotrebu pojasa", kazao je on.

Tokom vožnje po inostranim drumovima čak 91,6 naših vozača se veže

Inače, u dijelu ove analize objavljeni su i rezultati odgovora na nekoliko anketnih pitanja, a najzanimljivije je možda ono koje se odnosi na ponašanje vozača u drugim zemljama.

Tako je na pitanje: "Da li bez razmišljanja vežete pojas kad vozite u drugim zemljama?", pozitivno odgovorilo čak 91,6 anketiranih vozača, manje od tri odsto to i dalje ne želi da uradi, dok se 5,5 odsto ponekad veže.

Milija Radović, direktor Agencije za bezbjednost saobraćaja RS, podatke ocjenjuje kao poražavajuće i dodaje kako su dva faktora ključna za promjenu svijesti i nepotrebno gubljenje ljudskih života.

"Postoje dva načina da se nevezivanju stane na kraj. Jedno su represivne kazne koje policija propisuje. Drugo su edukacija i kampanje kojima ljude treba ubijediti da im vezanje pojasa može spasiti život", kazao je Radović, ujedno najavljujući jednu ovakvu kampanju za maj.

Kako je kazao, vještačenja saobraćajnih nesreća su pokazala da do najvećih povreda dolazi upravo zbog toga što putnici nisu bili vezani. U dosta slučajeva dešava se da ispadnu iz vozila.

Podsjećamo, Zakonom o osnovama bezbjednosti saobraćaja na putevima u BiH kazna za nestavljanje bezbjednosnog pojasa iznosi 30 maraka bez obzira na to da li se radi o vozaču i suvozaču ili o licima koja se nalaze na zadnjem sjedištu auta.

Opština/grad          procenat

Mrkonjić Grad       98

Osmaci                 97

Šamac                   80

Kotor Varoš          70

Rogatica                66

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije