BiH

Krak Južnog toka stiže do RS

Krak Južnog toka stiže do RS
Krak Južnog toka stiže do RS

BANJALUKA - Ruska kompanija "Gazprom" potpisala je u Sočiju sporazum o izgradnji gasovoda "Južni tok" s kompanijama iz Italije, Bugarske, Srbije i Grčke, koji predviđa da jedan krak gasovoda iz Srbije prolazi i do RS.

Dragana Kalabić, pomoćnik ministra industrije energetike i razvoja RS, potvrdila je da će krak gasovoda "Južni tok", čiji je planirani kapacitet oko 20 milijardi kubika, ići i do RS, odnosno BiH.

Ona je rekla da je za RS planirano da iz tog gasovoda koristi oko 1,2 milijarde kubika gasa.

Kalabićeva je podsjetila da je već u ranijim razgovorima između institucija RS i Srbije dogovarano da se dio kapaciteta "Južnog toka" preusmjeri i na RS.

Prema njenim riječima, projekat izgradnje gasne mreže kroz RS, koju gradi "Slavija internacional", ostaje aktuelan, jer ona prolazi od Bijeljine do Banjaluke, gdje ima oko 80 odsto stanovništva RS.

Ona je istakla da su Rafinerija nafte u Brodu i Rafinerija ulja u Modriči, takođe, pokazale veliki interes da koriste prirodni gas u procesu proizvodnje, navodeći da bi samo ta dva pogona trošila negdje oko 400 miliona kubika.

Kalabićeva je istakla da taj projekat ne isključuje projekat gasovoda Brod - Doboj - Zenica.

Ona je podsjetila da je "Slavija gas" dobila prije pet godina koncesiju za gradnju gasovoda, ali da realno nisu mogli ni početi njegovu gradnju pošto nisu postojali kapaciteti u Srbiji ni u Hrvatskoj, dodajući da sporazum potpisan u Sočiju oživljava naš projekat.

Sporazum u Sočiju, koji se indirektno tiče i BiH, je potpisan između bugarskog energetskog holdinga "Bulgargas", italijanskog ENI-ja, srbijanskog "Srbijagasa" i grčke kompanije DESFA.

Gasovod će počinjati od Novorosijska i ići će po dnu Crnog mora, do bugarske luke Varna. Iz Bugarske će se gasovod podijeliti na dva kraka, južni će krenuti kroz Grčku, Jadransko more do Italije, a drugi kroz Srbiju i najvjerovatnije Mađarsku i Austriju.

Planirano je da gasovod na teritoriji Srbije bude dug oko 450 kilometara.

U ime Srbije sporazum je potpisao direktor "Srbijagasa" Dušan Bajatović, koji je izjavio da su potpisivanjem sporazuma "razvejane sve sumnje" da li će taj gasovod biti građen.

Bajatović je objasnio da sporazumi razrađuju finansijske, tehničke, ekonomske i pravne aspekte izgradnje gasovoda.

"Važno je istaći dve stvari koje se dobijaju izgradnjom 'Južnog toka'. Prva je da se radi o novom izvoru i da su to nove količine gasa iz Rusije i srednje Azije za potrebe evropskog tržišta, a druga, koja je posebno važna za Srbiju, jeste da se izgradnjom 'Južnog toka' ukida monopol Ukrajine na snabdevanje gasom istočne Evrope", rekao je Bajatović.

On je istakao da će izgradnjom novog magistralnog gasovoda Mađarskoj biti uskraćena mogućnost monopolističkog ponašanja.

Ulazna tačka gasovoda u Srbiju biće na bugarsko-srpskoj granici, izlazna na srpsko-mađarskoj granici, a dogovoreno je i da jedan krak gasovoda prolazi do Republike Srpske.

Rok za izgradnju gasovoda nije promijenjen, tako da se završetak njegove gradnje očekuje do kraja 2015. godine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije