Analize

Indeks troškova svjetskog smještaja: U Majamiju i cijene "prže"

Indeks troškova svjetskog smještaja: U Majamiju i cijene "prže"
Foto: Ilustracija | Indeks troškova svjetskog smještaja: U Majamiju i cijene "prže"

NJUJORK - Ako se cijene u hotelima i privatnom smještaju na hrvatskom Jadranu prosječnom radniku ili preduzetniku čine paprenima zbog ulaska u glavnu turističku sezonu i enormne potražnje, pa radije razmatra ponude za putovanja po svijetu, možda će se "ohladiti" već od samog planiranja.

"Bloomberg" je objavio tradicionalni indeks cijena svjetskog smještaja, podijelivši ih u dvije kategorije  cijene za privatne prostore preko web platforme Airbnb i hotele s tri i više zvjezdice, rangirajući obje cijene na bazi noćenja za dvije osobe.

"Pobjednik" kod privatnog smještaja je američki Majami s prosječnim troškom od 190 dolara, a prvo mjesto kod hotela drži San Francisko, gdje se za noćenje u prosjeku izdvaja 288 dolara.

Na obje ljestvice u top 50 je najviše američkih gradova, što dovoljno govori da će boravak u SAD, nezavisno od vanpansionskej potrošnje, biti najveći udarac na turistov džep.

Putnik bi se mogao "smrznuti" i u islandskom Rejkjaviku, koji je u pet najskupljih po smještaju u obje kategorije, a cijene u odnosu na 2016. više su za 20 odsto zbog, zapaža "Bloomberg", rekordnog priliva od 1,2 miliona turista.

Kod Airbnba je najveći skok prema gore, i to 50 odsto, doživio Luksemburg, a najveći pad, od 43,2% odsto zabilježen je u Rio de Žaneiru, u kojem su lani i Olimpijske igre uticale na skuplji smještaj.

U Riju su i hotelske cijene u poređenju s lanjskim niže za 42,6%, a kanadski glavni grad Otava može se pohvaliti da je hotelima najviše donio na cijenama, s porastom od 25,9%.

"Majami ima najmanju prednost cijena Airbnba u odnosu na hotelske, čemu su razlog izmjene u regulativi nastale dogovorom iznajmljivača da u ime lokalnih vlasti od gostiju ubiru boravišne takse", smatra Arun Sundararajan sa Univerziteta Njujork.

Činjenica da je soba kod privatnika sad skuplja nego lani ugrožava i taj model u floridskom ljetovalištu.

Iz Airbnba su poručili da su cijene u Majamiju takve zato što je i destinacija turistički jaka, ali i da su i dalje jeftiniji od hotela.

Od bližih evropskih destinacija koje bi mogle biti najprivlačnije, što zbog emigracije, što zbog turizma, izdvaja se Dablin, ima jeftiniji Airbnb nego hotele, te Rim, gdje su hoteli među najpovoljnijima u top 50.

Pariz zaostaje za Dablinom u cijeni privatnog smještaja, ali nudi podnošljivije hotele, dok je Minhen, česta prva stanica ekonomskih došljaka u Njemačku, gotovo u zlatnoj sredini su obje vrste boravka.

Gradova iz regije nema u prvih 50.

(Poslovni.hr)

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije