Analize

Samo na fiskalizaciji gubimo stotine miliona

Samo na fiskalizaciji gubimo stotine miliona
Foto: N.N. | Samo na fiskalizaciji gubimo stotine miliona

SARAJEVO - Bosna i Hercegovina već dugi niz godina nema ozbiljne investicije u oblast digitalizacije i sve više zaostaje za ostatkom svijeta, te tako usporava sopstvenu privredu, a kojoj su neophodna kvalitetna rješenja.

Haris Hadžialić, direktor kompanije "Global GPS BiH", kaže kako ekonomija BiH samo na fiskalizaciji gubi stotine miliona maraka.

Naime, kako je pojasnio, to se dešava jer fiskalizacija nije digitalizovana, iako je, kako je ocijenio, zakon odličan jer omogućava da se uvode i prate svjetski trendovi.

"Iako je dosta investirano u informatizaciju i digitalizaciju, još ne postoje formulari institucija koje je moguće popuniti putem interneta, a i banke još traže kopije dokumenata koje bi one mogle dobiti digitalnim putem rekao je Hadžialić tokom konferencije "Digitalizacija društva BiH", koju njegovo preduzeće organizuje zajedno sa Spoljnotrgovinskom komorom BiH, a koja je danas počela u Sarajevu.

On je ocijenio kako BiH dosta zaostaje za određenim sistemima koji se nalaze van granica zemlje, a kada je riječ o digitalnom svijetu.

Kao jedan od razloga zastoja u procesu digitalizacije naveo je neznanje.

"Mi smo zatrpani neznanjem i živimo u društvu gdje se ne promoviše kvalitet", kazao je Hadžialić, te naglasio kako svima nama treba jedan novi model razmišljanja u kojem će biti zastupljen novi razvoj.

U Spoljnotrgovinskoj komori BiH kažu kako se investicije u ovoj oblasti uglavnom zasnivaju sredstvima i pameću domaćih kompanija. Zbog toga se, dodaju, zahtjevi privrede moraju artikulisati na pravim mjestima, odnosno nadležnim tijelima u BiH, koja bi za tako nešto trebalo da donesu i pravni okvir.

Prema njihovoj računici, uvođenjem digitalizacije u društvo, BiH bi bila u mogućnosti da zaposli između 5.000 i 6.000 mladih ljudi, čime bi se spriječio njihov odlazak iz zemlje.

"Digitalizacija je veća transparentnost, a veća transparentnost u poslovanju, odnosno brzina razmjene informacija, jeste i veća konkurentnost", kazao je Vjekoslav Vuković, potpredsjednik STK BiH.

Vlatko Drnić, pomoćnik ministra transporta i komunikacija u Savjetu ministara, rekao je da BiH, samim tim što joj je cilj ulazak u EU, mora da prati strateške smjernice Unije, a samim tim i proces digitalizacije.

Prema njegovim riječima, resorno ministarstvo je prošle godine donijelo politiku razvoja informacionog društva, gdje su ugrađene sve smjernice ove evropske digitalne agende.

Na konferenciji je poručeno kako BiH od 2003. godine u procesu digitalizacije nije uspjela napraviti neki veliki pomak, iako se 2004. godine takmičila s Estonijom, a koja je danas lider u svijetu.

Jedan od zaključaka je da BiH mora precizno ustanoviti na kojem je stepenu digitalizacije društva kako bi poboljšala trenutni nezavidan položaj.

Prema riječima organizatora, cilj konferencije je da se građanima približe pojam i proces digitalizacije, te razbiju predrasude i strahovi od gubljenja radnih mjesta.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije