Nezavisne novine

ekonomija

 

Bankroti pogodili i njemačke velikane

Datum: 09.03.2010 20:59
Autor: Beta

VIZBADEN - U Njemačkoj je prošle godine 32.687 preduzeća proglasilo bankrot, što je za 11,6 odsto više nego 2008. godine, saopštio je juče Savezni zavod za statistiku u Vizbadenu.

Prošle godine je broj preduzeća koja više nisu bila sposobna za plaćanja porastao prvi put od 2003. godine. Tada je broj bankrotstava dostigao poslijeratni rekord, koji je dostigao 39.320 propalih firmi.

Među firmama koje su 2009. godine morale da proglase stečaj su i velika preduzeća sa dugom tradicijom, kao što su proizvođač porcelana "Rosenthal", robna kuća za katalošku prodaju "Quelle", proizvođač mašina za šivenje "Pfaff" i modna kuća "Escada".

Broj njemačkih domaćinstava koja prošle godine nisu mogla da ispunjavaju svoje finansijske obaveze porastao je za tri odsto na više od milion. Prema navodima nadležnih zahtjevi povjerilaca dostizali su na kraju 2009. godine čak 85 milijardi evra. To je do sada najveća dužnička suma, a statističari je objašnjavaju činjenicom da je prošle godine bankrotiralo više velikih njemačkih kompanija. Godinu dana ranije potraživanja su iznosila 33,5 milijardi evra.

OSTALI NASLOVI