Kuća i vrt

Univerzalni kraljevski lijek

Univerzalni kraljevski lijek
Univerzalni kraljevski lijek

Žuti noćurak (lat. oenothera biennis) nije samo ljekovita biljka jestivog korijena, mladih listova i prvi lijek protiv pijančenja, već je i ukrasno cvijeće koje uvene čim ga opraše moljci i u čijim jarkožutim bojama možemo da uživamo tokom noćnih šetnji, a najveća vrijednost joj je što njenih pola kilograma daje snagu kao 100 kilograma govedine!

Latinski naziv ovoj biljci dao je grčki istoričar i biolog Teofrast još 300. godine prije nove ere jer njen korijen, ako se jede, smanjuje želju za vinom i drugim alkoholnim pićem. Upravo to i znači njeno ime - lovac na vino.

Kod nas je stigao iz Sjeverne Amerike, gdje su ga prvi, kao prehrambenu i ljekovitu biljku, koristili sjevernoamerički Indijanci. Već tada bio je popularan u liječenju kožnih bolesti i zalječenju rana, a peroralno se koristio kod astme, prehlada i gripa. U 17. vijeku dospio je u Englesku, gdje je kasnije spominjan kao univerzalni kraljevski lijek.

Opis biljke

Noćurak je višegodišnja zeljasta biljka grmolikog oblika. Prosječna visina je oko 60 centimetara, ali može narasti i do dva metra. Ima nasuprotne jajasto-šiljaste listove, od kojih su donji s peteljkama, a gornji sjedeći. Zbog povećanog pritiska u laticama, predivni žuti cvjetovi otvaraju se tek u mraku, privlače brojne noćne insekte, i ostaju otvoreni tokom čitave noći. Prije nego što sunce izađe, cvijeće će uvenuti, a već će sljedeće večeri novi cvjetovi krasiti biljku. Odatle i narodni naziv žuti noćurak.

Ljekoviti sastojci

Tek osamdesetih godina prošlog vijeka potvrđeno je da ulje sjemena noćurka sadrži oko 70 odsto nezasićenih masnih kiselina, od čega 10 odsto čini gama-linolenska kiselina. Ovaj podatak je preko noći učinio ovu biljku veoma popularnom.

Gama-linolenska kiselina, naime, jača imunološki sistem, reguliše sintezu i sekreciju hormona i štiti ćelije od oštećenja i prijevremenog starenja. Kako nijedna druga biljka ne sadrži ovu kiselinu u tako velikoj količini, noćurak se smatra njenim najbogatijim izvorom. On ima osobine antioksidansa - neutralizuje slobodne radikale koji su štetni za organizam, a uz to sprečava i njihov nastanak.

Ulje ove biljke sadrži i alfa-linolensku kiselinu, koja je, takođe, nezasićena i svrstava se u esencijalne jer ljudski organizam nije u stanju da je sam proizvede. Alfa-linolenska kiselina "hrani" mozak, jača živce, štiti od bolesti srca i krvnih sudova.

Upotreba u kulinarstvu

Smatra se da samo pola kilograma ove biljke daje više snage nego 100 kilograma govedine. Zato se kuvani korijen noćurka preporučuje bolesnicima i rekovalescentima.

Korijen, unutra žut, a spolja bijele boje, koristi se sirov ili skuvan. Opran i očišćen korijen isjeckajte na tanke kolutove i kuvajte u posoljenoj vodi ili goveđoj supi 20 do 30 minuta, dok ne omekša. Možete ga poslužiti kao predjelo ili kao prilog, a začinjen uljem i sirćetom može da bude i salata. Svjež korijen možete ukiseliti kao turšiju ili dodavati u salate od svježeg povrća.

Sjeme se koristi za kolače, poput maka. Listovi mogu da se skuvaju kao varivo ili pripreme kao salata. Jestivi su samo mladi prizemni listovi, dok oni sa stabljike nisu.

Upozorenje

Nezasićene masne kiseline posebno su osjetljive na štetno djelovanje slobodnih radikala i u tom procesu mogu i same postati štetne, pa se zato onima koji u većim količinama uzimaju ulje žutog noćurka kao dopuna prehrani preporučuju antioksidansi.

Ljekovita svojstva i primjena

Respiratorni organi - listovi ublažavaju kašalj i pomažu kod prehlade, gripa, upale grla i krajnika, bronhitisa i astme.

Krv - ulje ove biljke "čisti" krv, spušta nivo mokraćne kiseline i holesterola u krvi, poboljšava cirkulaciju i smanjuje visok krvni pritisak.

Krvni sudovi - ulje sprečava zgrušavanje krvi i upalu vena, dok obloga od samljevenog svježeg korijena pomaže kod hemoroida i upale vena.

Crijeva - listovi noćurka zaustavljaju proliv.

Ženske bolesti - ulje pomaže i kod predmenstrualnih tegoba i kod onih u menopauzi.

Kosti i zglobovi - ulje se preporučuje onima koji pate od reume, artritisa i gihta.

Duševne bolesti - kod stresa, nervoze i depresije pomaže ulje noćurka, a i smanjuje želju za alkoholom.

Živci - smatra se da ulje ove biljke zaustavlja degenerativne promjene kod oboljelih od multiple skleroze.

Koža - kod nadražene i upaljene kože, neurodermatitisa, akni, ekcema, lišaja, psorijaze, gnojnih upala kože, čireva i rana pomaže ulje noćurka.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije