Internet

Vikipedija, Gugl i Majkrosoft protiv zakona o pirateriji

Vikipedija, Gugl i Majkrosoft protiv zakona o pirateriji
Vikipedija, Gugl i Majkrosoft protiv zakona o pirateriji

VAŠINGTON - Po prvi put u istoriji, više desetina velikih američkih internet sajtova predvođenih Vikipedijom, sukobiće se sa zakonodavcima u Kongresu, tako što će danas zatvoriti svoje stranice, u znak protesta zbog najavljenog zakona o borbi protiv onlajn piraterije, ocjenjujući ga kao cenzuru slobodnog mišljenja. Podršku će pružiti i Gugl, koji danas neće zatvarati svoju stranicu, ali će staviti link kojim pokazuje da se protivi predloženom zakonu, a protivljenje je iznio i najveći svjetski proizvođač softvera Majkrosoft.

Zakonom je prvobitno bilo predviđeno da američko Ministarstvo pravde, preko suda, ima mogućnost da naredi sajtovima kao što su Gugl ili Jahu da izbrišu linkove ka stranim internet sajtovima koji imaju neki piratski sadržaj i tako onemoguće korisnike u SAD da ih posjećuju.

Vikipedija i ostali sajtovi navode da bi takvim predlogom zakona došlo do cenzure i da bi on u praksi bio nesprovodiv, jer bi moralo da se pazi na hiljade informacija koje se nalaze na linkovima za strane sajtove, i da se za svaku pojedinačno provjerava da li je piratska.

Ističe se da bi i samim usvajanjem zakona došlo do cenzure, jer bi Ministarstvo pravde moglo da uređuje sajber prostor.

Zakonom je predviđena i zabrana onlajn skidanja filmova, serija i muzike preko stranih sajtova, što je sada moguće u Americi.

Prema tome, ako bi na primjer kompanija Vorner Bros otkrila da neki strani sajt ima nelegalnu kopiju nekog novog filma, od suda bi tražila da se od sajtova za pretraživanje, kao što je Gugl, zahtijeva uklanjanje linka ka tom sajtu, i obustavu plaćanja reklama za taj sajt.

Ono što plaši internet kompanije je to da se pojam sajtovi za pretraživanje koristi vrlo široko i da bi onda bile odgovorne za praćanje svih materijala na stranicama sa kojima su povezane, što je veoma teško i skupo.

One navode da podržavaju sadašnji važeći zakon, kojim se od internet kompanija može zatražiti da ukloni sporan materijal sa svog sajta, ali se ne traži praćenje svih linkovanih sajtova.

Gugl, koji je vlasnik Jutjuba i mnogih drugih sajtova, prošle godine je dobio zahtjev za uklanjanje čak pet miliona sadržaja zbog kršenja piraterije i svaki put kad je ustanovio da je zahtjev legitiman, u roku od šest sati je taj sadržaj bio uklonjen.

Nakon niza primjedbi kompanija iz takozvane Silicijumske doline, predlagači zakona iz Republikanske partije su odlučili da povuku dio zakona koji se odnosi na brisanje linkova, i odložili izjašnjavanje u Kongresu do 24. januara.

Zakon, s druge strane, čvrsto podržavaju Holivud, filmski studiji i izdavači knjiga, koji tvrde da strani sajtovi bez dozvole objavljuju autorska djela.

U cijelu priču se umiješala i Bijela kuća, nakon što je predsjedniku Baraku Obami stigla onlajn peticija sa 50.000 potpisnika.

Trojica saradnika predsjednika, koji se bave tehnološkim i internet pitanjima, objavili su da se protive bilo kojoj cenzuri interneta, ali su izbjegli da se konkretno izjasne o predlogu zakona.

Portparol Bijele kuće Džej Karni izjavio je da pitanje internet piraterije mora da se riješi, dodavši da Bijela kuća neće zauzimati stranu u sukobu Holivuda i Silicijumske doline.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije