Nauka

Pronađene kosti nove vrste dinosaurusa?

Pronađene kosti nove vrste dinosaurusa?
Foto: Ilustracija | Pronađene kosti nove vrste dinosaurusa?

Na Grenlandu je pronađena lobanja nepoznate drevne životinje. Fosil star milionima godina bacio je novo svjetlo na divlji život starog kontinenta Pangea, dok je prethodno istraživanje pokazalo da bi ledeni Grenland mogao da bude mjesto na kojem je nastao život na zemlji.

Kako javlja švedski radio, ogromna lobanja, nađena na sjeveroistočnoj obali Grenlanda, pripadala je navodno džinovskom reptilu koji je donekle bio nalik modernom aligatoru, ali sa ravnom glavom i velikim kljovama. Procjenjuje se da je živio prije 210 miliona godina.

Današnji Grenland uglavnom povezujemo sa stjenovitim planinskim pejzažom, tonama snijega i ribolovom, ali nije uvijek bilo tako.

Prije više od 200 miliona godina, tokom perioda jure, klima na Grenlandu bila je suva i vrela, ne razlikujući se od područja u južnoj Španiji. Pejzaž je bio bogat rijekama i bujnom vegetacijom. U to vrijeme, Grenland je bio smješten malo iznad ekvatora, zbijen između Evrope i Sjeverne Amerike, koje su zajedno činile ogroman superkontinent Pangeu.

Fosili, koji su izgleda bliski rođaci velikom gušteru, pronađeni su ranije u Evropi. Nasuprot tome, nijedan nije nađen u Sjevernoj Americi, koja je tada bila bliža Grenlandu. To je istraživače dovelo do zaključka da su na razvoj gmizavaca uticale klimatske promjene, a ne geografska razdaljina.

Tokom ovog mjeseca, danski naučnici su navodno pronašli jedan od najranijih tragova života unutar granatnog kamena na Grenlandu. Ocijenjeno je da su minijaturni organizmi živjeli prije oko 3,7 milijardi godina, prenosi danski radio.

"Koristili smo najnoviju tehniku za istraživanje onoga što se skriva u malim pukotinama dragog kamenja", rekao je Tju Hasenkam, vanredni profesor i hemičar sa Univerziteta u Kopenhagenu, ističući da su najvjerovatnije u pitanju jednoćelijski organizmi.

Ovo otkriće mnogi doživljavaju kao potvrdu o kontroverznoj teoriji koju je predstavio dansko-grenlandski geolog Minik Rozing. Rozing je tvrdio da je geneza života na Zemlji nastala oko 200 miliona godina ranije nego što se vjerovalo i sugerisao da je Grenland zapravo rodno mjesto života na Zemlji, objavio je Univerzitet u Kopenhagenu.

Međutim, drugi istraživači, poput američke geohemičarke Elizabet Bel sa Kalifornijskog univerziteta, sugerišu da je sadržaj kamena u stvari bio kontaminiran mlađim materijalom.

(Sputnjik)

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije