Nezavisni stav

Plaćanje vlasti

Selma Velić

Zakoni koji regulišu primanja funkcionera, državnih službenika, namještenika i policije konačno su usvojeni, pa je tako FBiH, osim što je ispunila uvjete iz aranžmana sa Međunarodnim monetarnim fondom, izvojevala povećanje plata svih budžetskih korisnika.

Nema veze što zakon o platama uposlenih u organima vlasti FBiH garantuje nekima povećanje same plate za čak 500 KM. Bitno je da je ispunjen jer je uslov za dobijanje novca od MMF-a, kojim će najvjerovatnije biti finansirane plate upravo onih koji su se žustro zalagali za usvajanje ovog zakona.

Veća tragedija ili još gora prevara je činjenica da su parlamentarci prihvatili zakon o platama i naknadama policijskih službenika. Iako svih 160 parlamentaraca zna da kantoni nemaju novca za provedbu ovog zakona, bezrezervno su ga prihvatili. Njihovo objašnjenje je da će para biti, a da policajci ipak zaslužuju veće plate.

Ipak, ono objektivnije, odnosno istinito objašnjenje, je predizborna utrka koja je u FBiH i više nego u punom jeku. Valja parlamentarcima ponovo zaraditi glas za poslaničku klupu.

Da je riječ o trgovini glasovima i predizbornoj kampanji potvrđuje i ranije iskustvo. Zakon o demobilisanim borcima usvojen je baš pred izbore 2006. godine i tad je kantonima data obaveza isplata naknada. Taj zakon ništa dobro nije donio, osim višemilionskih dugova.

Kako će teći primjena ovog zakona bit će poznato tek u novembru, kada bi policajci trebalo da dobiju svoju prvu povećanu platu. Kako sad stvari stoje, njihove povišice su na dugom štapu, pa tako protesti ili tužbe policijskih službenika neće biti isključeni. 

Najčitanije