BiH

BiH (ne)spremna za samit u Parizu

BiH (ne)spremna za samit u Parizu
BiH (ne)spremna za samit u Parizu

SARAJEVO - Bosna i Hercegovina uradila je malo toga kako bi spremna dočekala samit zemalja zapadnog Balkana, koji se održava 4. jula u Parizu.

Ovaj samit nastavak je berlinskog procesa i samita u Beču, koji je održan prošle godine, a na kojem je dogovoreno da EU za zemlje zapadnog Balkana izdvoji 600 miliona evra za energetske, saobraćajne i projekte željezničke infrastrukture. Na tom samitu BiH su prihvaćena i potvrđena dva projekta na osnovu kojih je dobila grant od 29 miliona evra i to za izgradnju dva mosta, u Gradišci i kod Svilaja, međutim do danas ta sredstva nisu povučena.

Na širu listu projekata, bilo kroz grant ili povoljna kreditna sredstva pomoći EU i njene finansijske institucije, uvršteno je još pet projekata iz BiH, a koji se odnose na proširenje aerodroma, izgradnju pruga i autoputeva te energetsko povezivanje Srbije BiH i Crne Gore 400-kilovoltnim dalekovodom.

Da bi ovi projekti uopšte ušli u razmatranje, BiH je trebalo do samita u Parizu da dogovori izradu strategija saobraćaja, energetike, zaštite životne sredine i da djelimično pripremi projektnu dokumentaciju. Međutim, do danas samo je dogovorena izrada strategije saobraćaja i to na način da prvo budu izrađene entitetske strategije i da se nakon toga ujedine u jedan dokument, što bi moglo trajati najmanje godinu dana.

Denis Zvizdić, predsjedavajući Savjeta ministara BiH, nedavno je na sastanku Državnog odbora za investicije, a kojem su prisustvovali predstavnici donatora, izrazio nadu da će BiH uspjeti da realizuje sve obaveza do samita u Parizu te da su "projekti iz oblasti transportne infrastrukture, energije i zaštite životne sredine dostigli visok stepen pripremljenosti i realizacije".

Izvor "Nezavisnih" iz Savjeta ministara BiH, sa druge strane, tvrdi da se neozbiljno i malo šta radi na pripremama za Pariz te da je tek u posljednjih nekoliko dana počelo da se razmišlja o tome, ali da sve ide dosta traljavo te da BiH od samita u Beču po pitanju projekata i strategija nije uradila ništa.

"Tender za most kod Svilaja je završen ima tri mjeseca, međutim još se ugovor ne potpisuje. Strategija nemamo, a ni dogovora unutar BiH", ispričao je isti izvor.

Ono što je još jedan od problema jeste činjenica da RS uopšte ne učestvuje u kreiranju projekata od značaja za Bosnu i Hercegovinu, a njeni predstavnici nisu učestvovali ni na posljednjoj sjednici Državnog odbora za investicije, za koji tvrde da je neustavan i neprihvatljiv za RS.

"Imao sam poziv da učestvujem, ali nisam, jer ne prihvatamo da nam prioritete uspostavlja neko drugi. RS po sastavu, načinu rada i ovlaštenjima ne prihvata Investicioni komitet", rekao je Neđo Trninić, ministar saobraćaja i veza RS, dodajući da nijedan projekat iz RS nije prošao u Beču, ako se izuzme podrška za izgradnju mosta kod Gradiške, koji je međudržavni, a ne projekat RS.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije