BiH

Dodik: Rusija će braniti RS

Dodik: Rusija će braniti RS
Dodik: Rusija će braniti RS

BANJALUKA -Milorad Dodik, predsjednik RS, kazao je da će Rusija na svim budućim sastancima, na svim mjestima, kada bude na dnevnom redu BiH, uvažavati i braniti stav RS, te da taj vid saradnje treba čuvati i jačati u narednom periodu.

Dodik je naglasio da je predsjednik Ruske Federacije Vladimir Putin na jučerašnjem sastanku u Moskvi dao i apsolutnu podršku svim projektima i saradnji koju imaju Srpska i Rusija, a posebno projektu "Južni tok".

"Ovo je bila jedna od najuspješnijih posjeta, a bilo kakve spekulacije koje su mogle da se čuju apsolutno su beznačajne, imajući u vidu značaj posjete koji se ogledao u činjenici da smo razgovarali o svim važnim pitanjima i za Rusku Federaciju i Srpsku, a posebno pitanjima strateškog razvoja", rekao je Dodik novinarima u Banjaluci.

On je dodao da su na sastanku sa Putinom nastavljeni razgovori i oko ruske finansijske podrške Srpskoj, te da je jasno rečeno da je Vlada Ruske Federacije u budžetu predvidjela stavku za kreditno zaduženje i podršku Srpskoj i da je odluka upućena u parlament, nakon čega će posredstvom jedne banke kredit biti plasiran Srpskoj.

"Tako nećemo biti izloženi neugodnostima i procedurama u parlamentu BiH", pojasnio je predsjednik Srpske, ističući da je riječ o veoma povoljnom aranžmanu za Republiku Srpsku zahvaljujući kojem se može računati na stabilnost budžeta, pri čemu neće biti smanjenja penzija i plata, a biće rasterećena dospijeća ranijih dugova.

On je naveo da je prvi kredit sa Rusijom motivisan potrebom da "Zarubežnjeft" Srpskoj, po osnovu privatizacionog programa, uplati novčana sredstva, te da je predloženo da se da kreditna podrška posredstvom jedne ruske banke u kompletnom iznosu zaduženja koje ima "Zarubežnjeft" prema Srpskoj.

"Zarubežnjeft` u Rusiji daje garanciju za ovaj kredit zato što ima dug prema Srpskoj, a kamata će se zaračunati `Zarubežnjeftu` kasnije, kada on bude definitivno rješavao taj problem", pojasnio je Dodik.

On je istakao da su ovakvi uslovi prihvaćeni da se pomogne Srpskoj, ali i da se pomogne "Zarubežnjeftu", koji u ovo vrijeme značajno investira i čini napore u održavanju proizvodnje u Rafineriji nafte u Brodu.

Predsjednik Srpske je dodao da je iznos kredita između 500 i 700 miliona evra, a da se vjeruje da će kredit biti maksimalizovan.

"Želimo tim kreditom da pomognemo stabilizaciju budžeta i javnih fondova, da nemamo problema u pogledu isplata plata, penzija i svega drugoga. Značajan dio tog iznosa ići će na pokrivanje dospjelih obaveza za ranije kredite, a gotovo polovinu iznosa želimo da uputimo u dokapitalizaciju Investiciono-razvojne banke Republike Srpske i time podržimo realni sektor i proizvodnju", naglasio je Dodik.

On je naveo da je zahtjev Srpske bio da grejs-period za kredit bude dvije do tri godine, kamatna stopa dva do tri odsto, a period vraćanja 10-15 godina, ali da ostaje da se to dogovori sa bankom koja će dobiti pravo da pregovara sa Srpskom o tom pitanju.

Prema Dodikovim riječima, kreditno zaduženje omogućava srednjoročnu stabilnost finansijskog sektora u Srpskoj i dodatni privredni razvoj.

Dodik je istakao da Srpska nikada nije tražila milijardu evra kredita, nego da je juče na sastanku rečeno da je šteta od poplava u Srpskoj bila u visini od jednog budžeta, koji iznosi oko milijardu evra.

Govoreći o energetskom sektoru, Dodik je istakao da Srpska posredstvom partnerstva sa Rusijom mora da obezbijedi energetsku budućnost.

"Ona se može obezbijediti isključivo tako što će se dovesti u Srpsku ruski gas, čije se rezerve procjenjuju na nekoliko stotina godina, a što će postati glavni energent u narednim decenijama, kada se bitno smanjuju zalihe nafte", istakao je Dodik.

Dodik je izrazio i zadovoljstvo zbog toga što je ruska kompanija "Gasprom" prihvatila da sa kompanijom "Gas Res" uspostavi direktan komercijalni posao oko isporuke gasa, tako da se gas neće morati kupovati preko posrednika.

On je precizirao da će gas koji će se isporučivati biti jeftiniji skoro 180 do 200 dolara po kubiku u odnosu na raniju cijenu. "Zahvaljujući sporazumu o isporuci mazuta, u Banjaluci, na primjer, neće biti problema sa grijanjem", rekao je predsjednik Srpske.

On je naglasio da će se praviti i novi pogon za kompresovanje gasa da bi se mogla vršiti njegova distribucija širom Srpske i da bi ga i drugi subjekti koristili kao energent.

Prema riječima predsjednika Dodika, na Međunarodnom sajmu hrane koji je održan u Rusiji tokom posjete delegacije Republike Srpske razgovarano je o mogućnostima da se dio proizvoda iz Srpske izvozi na rusko tržište.

"Želimo da potencijalnim proizvođačima odavde na dugoročnoj osnovi obezbijedimo dvije važne stvari za rusko tržište - kvalitet i kvantitet. U ovom trenutku se neke robe potražuju u enormnim količinama, koje nemamo, a mogli bi da ih proizvedemo", rekao je Dodik.

On je naglasio da je sastanak sa predsjednikom Ruske Federacije Vladimirom Putinom bio prilika da se razgovara o nizu ekonomskih i političkih pitanja i međusobnoj saradnji Srpske i Rusije, ali i da se zahvali predsjedniku Ruske Federacije za razumijevanje i podršku Dejtonskom mirovnom sporazumu onakvom kako je i napisan.

"Ruska Federacija u kontinuitetu iskazuje prvrženost Dejtonskom sporazumu i posredstvom rada Savjeta za implementaciju mira i Savjeta bezbjednosti UN, što je za nas veoma važno, jer smo na taj način mogli da pariramo lažnim izvještajima raznih visokih predstavnika koji su, po pravilu, krivili Srpsku", napomenuo je Dodik.

On je dodao da Srpskoj ne treba podrška Rusije za njene hirove, nego ono što je realno - provođenje Dejtonskog mirovnog sporazuma u izvornom obliku.

Dodik je podsjetio i da se Ruska Federacija konstantno zalaže za ukidanje funkcije visokog predstavnika, što je jasno rekao i ministar inostranih poslova Ruske Federacije Sergej Lavrov.

On je naveo da je na sastanku sa Putinom bilo riječi i o političkoj situaciji u regionu, ali i u Ukrajini, te saradnji Rusije i Srpske u oblasti kulture, zdravstva, obrazovanja...

"U okviru kulturne saradnje, u Srpskoj će biti postavljena izložba o carskoj porodici Romanov, koju je u Rusiji vidjelo nekoliko miliona ljudi", rekao je Dodik.

On je naglasio da je sastanak sa predsjednikom Putinom bio zvanični sastanak koji je ranije dogovoren i koji je održan u Kremlju, a drugi po redu ove godine.

"Ovaj susret je sastanak kontinuiteta na koji nije išla partija, nego državni funkcioneri Srpske. Tako smo razgovarali isključivo o državnim pitanjima. To što sastanak pada u vrijeme predizborne kampanje nama je bilo dodatno opterećenje, jer smo morali da kampanju na terenu na kratak period zadržimo", rekao je Dodik i dodao da će vjerovatno biti potrebni i dodatni sastanci u Rusiji.

On je dodao da je, bez obzira što je u Moskvu išla delegacija Srpske, a ne SNSD-a, i bez obzira na zlurade komentare, ponosan na to što predsjednik Putin smatra SNSD važnom političkom strukturom.

Dodik je napomenuo da su se on i premijer Srpske Željka Cvijanović sinoć vratili iz Moskve, te da je veoma zahvalan Rusiji i njenom predsjedniku, kao i da je zadovoljan zbog svega što je dogovoreno.

Osim Dodika, o posjeti Ruskoj Federaciji, te sastanku sa predsjednikom Ruske Federacije Vladimirom Putinom, na danas održanoj konferenciji za novinare u Banjaluci govorila je i predsajednik Vlade Srpske Željka Cvijanović.

Zajedničko opredjeljenje za realizaciju "Južnog toka"

Predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović istakla je danas da su Rusija i Srpska opredijeljene za realizaciju projekta izgradnje gasovoda "Južni tok", u dijelu projekta koji se odnosi na Srpsku.

Ona je danas u Banjaluci, na konferenciji za novinare nakon višednevne posjete Rusiji, gdje je boravila sa predsjednikom Srpske Miloradom Dodikom, naglasila da ovaj projekat ostaje strateški važan za Republiku Srpsku.

Cvijanovićeva je navela da su pronađeni i modaliteti kako da se taj projekat realizuje, a što podrazumijeva i potpisivanje odgovarajućeg sporazuma između Srpske i Rusije, uz saglasnost Parlamentarne skupštine BiH.

Ona je podsjetila da je projekat "Južni tok" doživljavao različite forme kada je riječ o BiH, jer je bio ponuđen i jednom i drugom entitetu, ali se nije našao "zajednički jezik" sa Federacijom BiH /FBiH/.

Cvijanovićeva je rekla da je u Rusiji razgovarano i o projektu gasifikacije, koji će prethoditi "Južnom toku". "Tamo gdje postoji mogućnost direktnog priključka, govorimo o Zvorniku, obezbjeđivaće se direktno snabdijevanje prirodnim gasom", navela je premijer Srpske.

Ona je navela da se za ostale potrošače u Srpskoj pravi postrojenje u Zvorniku, odakle će na adekvatan način gas biti distribuisan potrošačima.

Cvijanovićeva je rekla da je zainteresovanost za gas posebno izražena za brodsku i rafineriju iz Modriče, te da ima i drugih potrošača koji bi rado bili dio ovako organizovanog načina snabdijevanja gasom, zbog racionalnosti, ekološke dimenzije i drugih razloga.

Ona je napomenula da je u Rusiji potpisala sporazum sa "Gaspromom" o takvom načinu gasifikacije, navodeći da je prednost svega toga što se prvi put, bez posrednika, može direktno u Zvorniku dobiti gas.

"Fabrika glinice Birač, ali i Zvornik, zaista zavise od redovne isporuke gasa, a svjedoci smo da je u prošlosti bilo mnogo problema što nije bilo te redovnosti. Bitno je da obezbijednimo pristup gasu na adekvatan način bez ikakvog uslovljavanja", istakla je Cvijanovićeva.

Premijer Srpske je dodala da će to povećati nivo sigurnosti u snabdijevanju gasom, te da je to jedna od jeftinijih varijanti, jer ima manje aktera u procesu.

"Dakle, to je dobar komercijalni posao za Republiku Srpsku i on će trajati sve do onog momenta dok ne bude realizovan projekat `Južni tok", pojasnila je Cvijanovićeva.

Ona kaže da se ne može desiti da političko Sarajevo blokira dogovor koji je delegacija Srpske u Moskvi napravila sa "Gaspromom" u vezi sa direktnom isporukom gasa.

"Ovdje, u suštini, ne može da se desi taj problem, osim da to bude neka njihova priča, jer je riječ o komercijalnom poslu. Ako može da uvozi gas firma 'BH gas' koji je entitetska kompanija, zašto to ne bi radila i kompanija iz Srpske 'Gas Res", zapitala je Cvijanovićeva.

Navodeći da je čula za to da su određene političke strukture iz Sarajeva pozivale i visokog predstavnika da interveniše po ovom pitanju, Cvijanovićeva je istakla da u BiH niko nema ekskluzivno pravo da zaključuje komercijalne ugovore, te ponovila da je ugovor sa "Gaspromom" dobar za potrošače gasa.

Prema njenim riječima, stvorila se i prilika za povećanjem izvoza proizvoda iz Srpske u Rusiju.

"Mi smo mala privreda i količine koje proizvodimo nisu dovoljne da bi bile redovan, veliki sanbdjevač jednom tako ogromnom tržištu /Rusije/, ali smo i na tu temu našli sagovornike tamo u nekim investicionim fondovima, sa jednim od njih detaljno smo razgovarali na koji način da se vrši ciljana podrška podsticanju i organizovanju poljoprivredne proizvodnje", rekla je Cvijanovićeva.

Ona je ocijenila da je u tom poslu Republika Srpska na dobrom putu, da je namjera da proizvodi iz Srpske završe na ruskom tržištu, a što će morati povećati i aktivnost svih aktera u oblasti agrara.

Premijer Srpske je navela i da se u Rusiji razgovaralo o dva kredita, koji su kolokvijalno nazvani "mali" i "veliki" kredit.

Cvijanovićeva je navela da su precizirane stvari za "mali" kredit, dodajući da će Vlada Srpske sljedeće sedmice potpisati odgovarajuće ugovore i da će biti u prilici da povuče sredstva.

"Čekamo da budu završeni svi potrebni prevodi da bi smo imali adekvatnu papirologiju za prilaganje dokumentacije uz ovaj posao", rekla je Cvijanovićeva, napominjući da je riječ o 65 miliona evra koje Srpska može povući ove godine, te da je taj iznos pokriven opštom odlukom Vlade o zaduživanju.

Prema njenim riječima, "veliki" kredit će doći u implementaciju u nekoj kasnijoj fazi.

Cvijanovićeva je rekla da je ruska vlada obezbijedila ta sredstva i da je sljedeća stepenica parlamentarna procedura, dodajući da će realizacija tog kredita ići preko komercijalnih banaka, jer Srpska nije država.

"Taj kredit dobićemo po prijateljskim uslovima, a to znači kao da jesmo država, ali sama implementacija će se rješavati drugačije nego kada se to rješava između dvije države", pojasnila je Cvijanovićeva.

Ona je izrazila i zadovoljstvo temama i efektima razgovora tokom boravka u Rusiji, a posebno činjenicom da su ona i predsjednik Srpske Dodik imali priliku da dođu u zvaničnu posjetu ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu, a što, kako je rekla, "ne polazi za rukom svakome". s

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije