BiH

Fond NEK donacijama krči put za opasni otpad na Trgovskoj gori

Fond NEK donacijama krči put za opasni otpad na Trgovskoj gori
Foto: Velibor Tripić | Fond NEK donacijama krči put za opasni otpad na Trgovskoj gori

DVOR NA UNI, NOVI GRAD - Fond za finansiranje razgradnje i zbrinjavanje radioaktivnog otpada i istrošenog nuklearnog goriva Nuklearne elektrane "Krško" (Fond NEK), dijeli oko 150.000 KM (75.000 evra) u Dvoru na Uni i time na neki način najavljuje odlaganje otpada na Trgovskoj gori, koja teritorijalno pripada ovoj lokalnoj zajednici na granici sa BiH.

Tako su, kako se vidi u rezultatima prvog javnog poziva za dodjelu donacija, novac dali mještanima, katoličkoj crkvi, ali i osnovnoj školi.

Najviše novca, i to 9.000 evra, daju Rehabilitacijskom centru za stres i traumu, i to za "Inicijativu za pristupačne lijekove i medicinske potrepštine".

Ovo nije ništa iznenađujuće, jer će mještanima Dvora na Uni možda i trebati ovi lijekovi zbog velikog stresa i traume koju će doživjeti nakon što se radioaktivni otpad bude odlagao na Trgovskoj gori.

Turistička zajednica područja Banija - Pounje dobiće 5.000 evra za "manifestacije, mobilnu opremu i promociju znamenitosti".

Po 5.000 evra dobiće NK Rujevac za rekonstrukciju i postavljanje nove tribine, Lovačko udruženje "Jelen Divuša" za ugradnju stolarije, te Dobrovoljno vatrogasno društvo Dvor za nabavku odijela za gašenje šumskih požara.

Četiri hiljade evra biće uplaćeno građevinskom preduzeću "Dora ING" za komunalni projekat na lokaciji Rujevac, Udruzi za smještaj, skrb i njegu "Osmijeh Dvor" za opremanje doma za starije i Udruženju "4 elementa" za Ekofestival.

Osnovna škola Dvor dobija 3.500 evra, a Udruga obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava "Budućnost" Dvor za nabavku prikolice 3.300 evra.

Za razvoj sportskog ribolova u ovoj opštini Fond NEK će izdvojiti 3.000 evra, a ovaj iznos će još dobiti Udruga maratonaca SMŽ "Heroji ne umiru" i Pčelarska udruga "Kesten" Dvor.

Novac su još dobili Vatrogasna zajednica područja Hrvatska Kostajnica, Biljana Samardžija, "ApiDvor", "Drvo Med", proizvodni i ugostiteljski obrt, Bravarija Kosić - proizvodno-uslužni obrt, Autoservis SIM3, "Ligno Una" i Ordinacija dentalne medicine Biljana Mrkobrada.

Mario Crnković, predsjednik Udruženja "Green Team" iz Novog Grada i dugogodišnji aktivista protiv odlaganja radioaktivnog otpada na Trgovskoj gori, kaže za "Nezavisne novine" da je pred nama praktično uvod u haos, jer Hrvatska nastavlja da traži načine za lomljenje otpora smještanju radioaktivnog otpada na Trgovskoj gori.

"U prvom navratu podijelili su oko 150.000 KM donacija građanima, osnovnoj školi u Dvoru i drugim subjektima, pa čak i katoličkoj crkvi za stolariju. Taj novac je namijenjen onoj lokalnoj zajednici koja je određena za prihvat radioaktivnog otpada. Dvor je izrazito nerazvijena lokalna zajednica, ekonomska slika je posebno nepovoljna, što zagovornici ideje preuzimanja radioaktivnog otpada iz Slovenije i smještanja uz rijeku Unu, odnosno na granicu sa BiH i te kako koriste. Ono što posebno zabrinjava je širenje narativa koji trebaju okretati ljude, jedne protiv drugih - tako da se svi mi koji ne želimo radioaktivni otpad uz Unu kontinuirano predstavljamo kao potencijalna prepreka za donacije, koje praktično možemo posmatrati kao svojevrsne nagrade za lokalne zajednice koje se odluče za prihvatanje radioaktivnih otpada", objašnjava Crnković.

Prema njegovim riječima, Dvor na Uni nikad nije prihvatio taj radioaktivni otpad, tako da se putem donacija na mala vrata pokušava izdejstvovati prihvatanje.

"Taj nivo podlosti je očekivan, ali ipak prevazilazi svaku mjeru. Između ostalog, pravi se polarizacija građana i situacija na rubu neželjenih događaja, kao uvod u dolazeće javne rasprave. Riječ je o detaljno isplaniranim aktivnostima koje su dio službene dokumentacije, a pred nama je intenziviranje pritisaka.

Da budemo načisto, nisu ovo ni prvi ni posljednji udarci ispod pojasa. Imali smo slučajeve gdje su afirmativni pritisci vršeni i na novinske redakcije u Bosni i Hercegovini, koje su trebale pisati o slučaju Trgovska gora kao da je već završena stvar. Slučaj Trgovska gora evidentno ulazi u haotičnu fazu, koja se pokušava odvijati što dalje od očiju javnosti. Ono što posebno zabrinjava je što i Hrvatska kao država ignoriše volju predstavnika Bosne i Hercegovine da dobiju sve relevantne informacije u vezi sa slučajem Trgovska gora, već se kupuje vrijeme do onog trenutka kada će biti objavljena studija uticaja na životnu sredinu, da bi Bosni i Hercegovini ostalo svega mjesec dana ili nešto neznatno više da odgovori na sve ono što je Hrvatska pripremala godinama", zaključuje Crnković.

Podsjećamo, namjera Hrvatske je da od 2028. godine, uprkos protivljenju BiH, svoj radioaktivni i nuklearni otpad odlaže na lokaciji Trgovska gora, koja je od Novog Grada vazdušnom linijom udaljena manje od kilometar.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije