BiH

Vlada RS ukinula plaćeno korišćenje mobilnih telefona, službenih vozila i reprezentacije

Vlada RS ukinula plaćeno korišćenje mobilnih telefona, službenih vozila i reprezentacije
Vlada RS ukinula plaćeno korišćenje mobilnih telefona, službenih vozila i reprezentacije

BANJALUKA - Od četvrtka je svim zaposlenim u Vladi Republike Srpske, uključujući i premijera i ministre, te svim budžetskim korisnicima, vanbudžetskim fondovima i zaposlenim u javnim preduzećima ukinuto plaćanje računa za mobilne telefone iz entitetskog budžeta.

Takođe, zabranjeno je korištenje službenih automobila nakon radnog vremena svim zaposlenim u Vladi, budžetskim korisnicima, zaposlenim u vanbudžetskim fondovima i u javnim preduzećima, s obavezom izvještavanja da li se ove odluke poštuju.

Osim ovih mjera uštede, koje su, kako tvrdi, premijer RS Aleksandar Džombić usvojene jednoglasno, donesena je još jedna kojom je ukinuta i reprezentacija svim spomenutim, ali je ostavljena za rukovodne organe.

Na sjednici entitetske vlade utvrđeno je da sva ministarstva za naredno zajedanje pripreme prioritete u prvih 100 dana rada Vlade, koji će, tvrdi Džombić, karakterisati „nabavka računara iz Srbije za informatizaciju školskih ustanova“, zatim će se formirati agencija za akreditaciju fakulteta u RS, te raditi na formiranju druge gimnazije u Banjaluci.

U socijalnoj sferi, najavio je usaglašavanje zakona o PIO i o pravima boraca, zatim završavanje pregovora o kreditu za izgradnju bolnica u Bijeljini i Banjaluci, te u ekonomskoj oblasti novi zakon o robnim rezervama.

On najavljuje i investicije u Termoelektranu Ugljevik II, ali ne otkriva s kojim investitorima se pregovara o tom poslu, kako kaže, vrijednom oko 500 miliona evra u naredne tri godine.

Tražiće se, kaže, i "model finansiranja" autoputa Doboj-Banjaluka, a "najsrećniji bi bio da to budu domaći izvođači".

Najavio je i sastanke s predstavnicima srbijanske i vlada drugih zemalja u okruženju, zatim otvaranje predstavništva RS u Beču, te, između ostalog, izmjene Zakona o akcijama u BiH oko uvoza plavog dizela za poljoprivrednike.

Zajedničko utvrđivanje međuentitetske linije razgraničenja

Vlada Republike Srpske pozvaće Savjet ministara i Vladu Federacije BiH da formiraju zajedničku komisiju za utvrđivanje međuentitetske linije razgraničenja, nakon što je u četvrtak usvojila Informaciju Republičke uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove.

Ministar pravde RS Džerard Selman rekao je nakon prve sjednice Vlade u novom sastavu da će se kompletna dokumentacija koju je sačinila Republička geodetska uprava dostaviti komandantima EUFOR-a i štaba NATO-a u Sarajevu, kao konačnim autoritetima.

Prema njegovim riječima, Republička geodetska uprava je opisno sačinila liniju razgraničenja, a sljedeća faza je identifikovanje te linije na karti.

Međuentitetska linija razgraničenja je dužine 1 150 kilometara i zahvata 42 političke opštine Republike Srpske. Ona cijepa 279 katastarskih opština. Prolazi kroz 520 kilometara privatnih posjeda, mjestimično cijepajući i niz objekata bilo privatnih ili državnih. Međuentitetska linija cijepa 14 000 parcela i kroz državnu svojinu prolazi u dužini od oko 630 kilometara. Srpska ima za oko jedan odsto manje teritorije nego što je predviđeno linijom razgraničenja koja je utvrđena, ali nije markirana.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije