Društvo

Drva plaćaju u ratama

Drva plaćaju u ratama
Drva plaćaju u ratama

Kupovina drva za ogrev, kojom su zaokupljeni mnogi građani Banjaluke ovih dana, novi je udar na njihov kućni budžet, pored priprema đaka za školu i pripreme zimnice.

Za ogrev moraju da izdvoje oko 650  maraka, a za veće količine i do 1.000 KM

Na području banjalučke regije kubni metar bukovog drveta košta od 65 do 70 maraka, a hrastovog od 55 do 60 maraka. To je cijena koje se pridržava većina prodavaca drveta, dok  dobar dio prodavaca drva u ponudama ima samo palete koje  koštaju 150 KM, koja sadrži 1,7 kubnih metara iscijepanih drva.

Kako kažu prodavci, preokupirani su  poslom i svakodnevnim narudžbinama, jer se većina stanovništva i dalje grije na ovaj tradicionalni način.

"Imam mnogo narudžbi, tako da mušterije na isporuku čekaju i do 15 dana. Ukoliko ljudi kupuju od deset do 15 kubnih metara drva, potrebno im je od 650 do 950 maraka", kaže  jedan banjalučki prodavac drva.

Prodavci kažu da mnogi građani zbog besparice i "skupog septembra" traže da drva plaćaju u ratama.

Dodatni trošak je i rezanje drva. Rezanje kubnog metra košta pet maraka, a ista cijena je i za cijepanje.

Banjalučanin  Milenko Filipović tvrdi da mu kućni budžet ne dozvoljava da nabavi više od osam metara kubnog drveta, a za tu količinu  mora da izdvoji preko 500 KM.

"Moja plata je 700 maraka. Dok spremimo zimnicu i platimo račune, za drva nam ne ostane ni 100 maraka. Srećom, prodavac nam dozvoli otplatu u više rata", kaže Filipović.

U Pokretu potrošača RS su izračunali da je grijanje domaćinstva na drva najisplativije.

"Za zagrijavanje 80 metara stambenog prostora na drva potrebno je obezbijediti  deset  kubnih metara za sezonu. Ukoliko uzmemo u obzir nabavnu cijenu  drva, rezanje i cijepanje, za deset kubnih metara potrebno je 750 maraka", kaže Dragovan Petrović, sekretar Pokreta potrošača RS

"Ukoliko se stan grije na jeftiniju struju, odnosno da se noću pune termoakumulacione peći za zagrijavanje 80 metara stambenog prostora, u toku zime potrebno je izdvojiti 800 KM, što je više novca nego za grijanje na drva", kaže Petrović.

 

 

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije