Ex -Yu

Na Kosovu jača radikalizam, mnogo Albanaca u redovima ID

Na Kosovu jača radikalizam, mnogo Albanaca u redovima ID
Foto: Ilustracija | Na Kosovu jača radikalizam, mnogo Albanaca u redovima ID

BEOGRAD - Nedavno objavljeni izvještaj Stejt depatmenta, u kojem je konstatovano da raste pretnja od islamskog terorizma na KiM, upozorava da je Kosovo jedna od naneuralgičnijih tačaka u Evropi po pitanju islamskog radikalizma, izjavio je danas profesor Fakulteta bezbjednosti i analitičar Zoran Dragišić.

Na Kosovu jača islamski radikalizam i mnogo Albanaca se bori u redovima Isila, rekao je Dragišić Tanjugu.

U izveštaju Stejt departmenta je navedeno da je prijetnja od islamskih ekstremista na Kosovu rasla djelimično podržana finansijama stranih organizacija, koje propovjedaju ekstremističku ideologiju i nasilne ekstremističke grupe koje aktivno koriste društvene mreže za širenje propagande i regrutovanje sledbenika.

Sa Kosova je u Irak i Siriju otišlo 315 osoba da se bore na stani ID ili Al-Nusra fronta (ogranka Al-Kaide u Siriji), od kojih je ubijeno 58, navodi se u izvještaju.

Dragišić kaže da je riječ o 315 kosovskih Albanaca koji su otišli da se bore na strani Islamske države, kao i da je jako teško utvrditi koliko je ljudi otišlo sa Kosova da se bori za Isil iz trećih država i zemalja Zapadne Evrope.

"Ako se uzmu u obzir i Albanci iz Makedonije i iz Albanije, onda imamo zastrašujuće veliku brojku", upozorio je Dragišić.

Ističe da je Srbija u izveštaju, sa druge strane, prepoznata kao faktor stabilnosti na Balkanu i zemlja koja čini sve, koliko je u njenoj moći, da se tome suprotstavi.

"Naša zemlja je jedan od najvažnijih faktora u Jugoističnoj Evropi u borbi protiv islamskog terorizma", naglasio je Dragišić.

Riječ je o velikom problemu na Kosovu, a koji je SAD dobro uočila, dodao je.

"Nije ovo prvi izvještaj SAD koji upozorava da na Kosovu jača islamski radikalizam", istakao je Dragišić.

SAD je, kako kaže, najvažnija zemlja u borbi protiv islamskog radikalizma, koja prikuplja informacije iz cijelog svijeta pokrivajući gotovo svaku tačku, kako bi otkrila sve njegove pojave.

Podsjeća da je Kosovo od devedestih godina prošlog vijeka pod veoma snažnim uticajem islamskog radikalizma, koji albanske elipe pokušavaju na sve načine da prikriju.

Evropa je u 2016. bila zbog vojnog pritiska na esktremiste "Islamske države" (IS) meta masovnih terorističkih napada, a razne države članice EU izvjestile su o značajnom povećanju stope ekstremista povratnika sa ratišta iz Sirije i Iraka, navodi se najnovijem u godišnjem izvještaju Stejt departmenta.

Među organizacijama i dalje je krivac za najviše napada IS, čiji su pripadnici prošle godine izveli napade u više od 20 zemalja, navodi se u izvještaju o terorizmu u svijetu.

Uprkos aktivnostima Irana, IS-a u Iraku, Siriji, Avganistanu i Pakistanu, ekstremista Boko harama i Al Šababa u Africi, ukupan broj terorističkih napada u svetu u 2016. godini smanjen je za devet odsto, na 11.072 napada, sa 11.774 napada terorista u 2015. godini.

Broj smrtnih slučajeva u terorističkim napadima smanjen je prošle godine za 13 odsto, sa 28.328 na 25.621, navodi se u izveštaju Stejt departmenta, prenijela je radi Slobodna Evropa.

Vjeruje se da se otprilike 30 odsto terorista porijeklom iz država članica EU vratilo, iako je ukupan broj onih koji su otišli na ratišta, a koji su iz zapadnoevropskih i balkanskih zemalja, značajno smanjio 2016. godine u odnosu na prethodnu godinu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije