Ex -Yu

Vulin: Nema tog cilja zbog kojeg bismo zaboravili prognane

Vulin: Nema tog cilja zbog kojeg bismo zaboravili prognane
Vulin: Nema tog cilja zbog kojeg bismo zaboravili prognane

BEOGRAD - U Beogradu je večeras otvorena izložba dokumenata i fotografija o stradanju Srba u Hrvatskoj i BiH tokom ratnih sukoba devedesetih godina prošlog vijeka.

Otvarajući izložbu u Centru "Sava", ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Srbije Aleksandar Vulin poručio je da neće biti tog ideološkog razloga i višeg cilja zbog kojeg bi Srbija zaboravila 250.000 prognanih, pobijenih i nestalih.

"Nema tog ideološkog razloga i višeg cilja zbog kojeg ćemo prestati da govorimo o ranama svog naroda, a da bismo ih zalečili moramo da ih prepoznamo, pokažemo i zatražimo od sveta da ih razume i prihvati i barem oćuti u nemom poštovanju kada ih bude video", rekao je Vulin.

On kaže da o Srbima ne treba suditi na osnovu "istine koja je stvarana da bi se opravdalo razbijanje država i stvaranje novih zemalja", prenose mediji u Srbiji.

"Nemojte o nama suditi po istini koja je bila potrebna da bi se opravdala bombardovanja, proterivanja i ubijanja. Sudite o nama po našim živima, kako sada živimo, radimo i stvaramo, kako smo garant mira, jer bez Srbije nema mira, niti snažnih i uspešnih država u njenom okruženju", naglasio je Vulin.

On je istakao da su Srbi postali bolji, hrabriji i mudriji i da znaju da samo istina može da bude garant dobrih odnosa sa susjedima, kao i da samo onaj ko ima hrabrost da govori istinu o svom narodu može da svjedoči istinu i o drugom narodu.

Miodrag Linta, predsjednik Koalicije udruženja izbjeglica, koje je organizovalo izložbu, rekao je da 20 godina od završetka ratova u BiH i Hrvatskoj, kao i 16 godina od završetka NATO agresije, stotine hiljada Srba ne može da ostvari svoja osnovna ljudska prava, da vrate svoju imovinu, penzije, radni staž...

"Vlada Srbije vodi principijelnu i ozbiljnu politiku koja se zasniva na insistiranju da sve žrtve moraju jednako da se poštuju, a da svi zločinci moraju da budu kažnjeni, bez obzira na nacionalnu i versku pripadnost. Samo je tako moguće ići napred i uspostaviti odnose poverenja i razumevanja među narodima koji žive na ovom prostoru", rekao je Linta.

Gradski menadžer Goran Vesić rekao je da ova izložba na najbolji način pokazuje strahote "Oluje" koja je bila "državni zločin".

On je naveo da 1995. godine Srbija nije mogla da pomogne svom narodu, jer je bila slaba i bez prijatelja, ali da je danas situacija drugačija.

"Danas Srbija postaje sve jača. Ona je zemlja sa prijateljima u svetu, koja može da nametne temu, da spreči da neko obeležava zločin kao veliku pobedu, u koju dolaze evropski državnici. Takva Srbija može da pomogne svim Srbima", rekao je Vesić.

Nakon izložbe, čiji su autori Nenad Antonijević i Veljko Đurić Mišina, održana je i tribina o stradanju Srba u Hrvatskoj i BiH od 1990. do 1995, na kojoj su učestvovali predsjednik Naprednog kluba i istoričar Čedomir Antić, direktor Instituta za savremenu istoriju Momčilo Pavlović i saradnik tog instituta Milan Gulić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije