Svijet

Kina osudila američke akcije u Južnom kineskom moru

Kina osudila američke akcije u Južnom kineskom moru
Kina osudila američke akcije u Južnom kineskom moru

PEKING - Kina je osudila akcije američke vojske u Južnom kineskom moru, nazvavši ih "neodgovornim i opasnim" i pozvala na njihovo zaustavljanje, prenosi Rojters.

Kina je "jako nezadovoljna" prelijetima aviona američke vojske, rekao je portparol Ministarstva spoljnih poslova Kine Hong Lej, prenosi Rojters.

Zvanični Peking je juče poručio da ima pravo da nadgleda vazdušni prostor iznad vještački napravljenih ostrva u Južnim kineskom moru, poslije najnovijeg incidenta gdje je jedan američki izviđački avion navodno upozoren da tu oblast napusti.

Novinska ekipa CNN-a izvijestila je da je bila svjedok incidenta u srijedu kada je dispečer kineske mornarice osam puta zatražio od izviđačkog aviona američkih vazduhoplovnih snaga "P8-A Posejdon" da napusti prostor iznad grebena Fajri kros (kineski naziv Junšu), gdje Kina spovodi opsežne radove.

"Ovo je kineska mornarica... Ovo je kineska mornarica... Idite!", rekao je dispečer, na odgovor američke posade da lete međunarodnim vazdušnim prostorom, prenio je AP.

Lej je juče, na redovnoj konferenciji za novinare, rekao da nema informacija o navodnom incidentu.

Hong je, međutim, istakao da Kina "ima pravo da nadzire pomenuti vazdušni prostor i more kako bi se osigurala nacionalna bezbjednost i izbjegle pomorske nesreće".

"Nadamo se da relevantne države poštuju suverenitet Kine nad Južnim kineskim morem, da će odustati od djelovanja koja mogu pojačati kontroverze i imati konstruktivnu ulogu u regionalnom miru i stabilnosti", kazao je Hong.

Vijetnam, Filipini, Malezija i Brunej polažu pravo na djelove strateški važnog Južnog kineskog mora, ali Peking tvrdi da je ta teritorija gotovo u cjelosti pripada Kini, što je izazvalo zabrinutost u regionu i šire.

Filipini su prošlog mjeseca izrazili posebnu zabrinutost zbog kineske kampanje prisvajanja koralnih grebena u arhipelagu Spratli, koja je podstakla bojazni o mogućnosti stalnih kineskih baza daleko u okeanu.

Kina je, sa druge strane, izrazila zabrinutost zbog mogućeg plana SAD za slanje vojnih aviona i brodova kako bi se obezbijedila sloboda navigacije u Južnom kineskom moru.

Američki državni sekretar Džon Keri, koji je prošle sedmice boravio u Kini, izjavio je da je tom regionu neophodna "mudra diplomatija" u pogledu odnosa između Udruženja zemalja jugoistočne Azije (ASEAN) i Kine, "a ne postaje i vojna uzletišta", očigledno misleći na piste koje SAD vjeruju da Kina gradi na grebenima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije