Svijet

Rusi bombardovali bazu u kojoj su Amerikanci obučavali pobunjenike

Rusi bombardovali bazu u kojoj su Amerikanci obučavali pobunjenike
Rusi bombardovali bazu u kojoj su Amerikanci obučavali pobunjenike

LONDON - Baza Odreda 13 sirijskih pobunjeničkih snaga sravnjena je sa zemljom u napadu ruskog ratnog vazduhoplovstva

Ruski vojni avioni pogodili su u petak bazu na sjeveroistoku Sirije koja pripada pobunjeničkoj grupi koju su uvježbavali američki stručnjaci, objavio je Sirijski opservatorij za ljudska prava.

Avioni su pogodili bazu Odreda 13 u blizini sela Han Šeihun u pokrajini Idlib, ranivši borce i izazvavši materijalnu štetu, objavio je opservatorij.

Odred 13 to je potvrdio na Facebooku, ističući da je lokacija posve uništena i da je nekoliko boraca poginulo.

Tu grupu ne čine islamisti i uvježbavana je u sklopu američkog programa.

SAD i Rusija počinju razgovore o sirijskom zračnom prostoru

Rusija i Sjedinjene Države spremne su već ovaj vikend početi razgovore o bezbjednosti svojih pilota koji sudjeluju u vojnim operacijama u Siriji, rekao je u petak portparol Pentagona, a prenose u subotu agencije.

"Američko ministarstvo (odbrane) primilo je službeni odgovor ruskog ministarstva odbrane na prijedlog kako garantovati bezbjednost vazdušnih operacija u Siriji", rekao je Piter Kuk.

"Pentagon razmatra odgovor i pregovori bi mogli početi već za vikend", rekao je, a prenosi agencija AFP.

SAD koji se protivi ruskoj pomoćii sirijskom predsjedniku Bašaru al-Asadu odbacuje saradnju s Rusijom, ali je pristao dogovoriti mehanizme za bezbjednosti vazdušnog prostora.

To je pitanje postalo aktuelno s ulaskom Rusije 30. septembra u sirijski sukob gdje SAD već godinu dana predvodi međunarodnu vazdušnu kampanju protiv terorističke Islamske države.

Dan nakon prvih ruskih bombardovanja u Siriji, američki vojni i civilni zvaničnici razgovarali su s ruskim kolegama o tome kako izbjeći nesreće između avijacija dviju zemalja.

Neka od pitanja koje trebaju dogovoriti su radijske frekvencije kojima će se koristiti avioni za komunikaciju "u slučaju nesreće" te jezik kojim će komunicirati.

Amerikanci izrazom "deconfliction" označavaju tip komunikacije u kojem dvije stane razmjenjuju informacije kako bi izbjegle nesreće između aviona koji sudjeluju u operacijama na istome prostoru.

Sigurnost pilota postala je još važnija otkako su NATO i SAD optužili Rusiju da je prekršila turski vazdušni prostor, piše Reuters.

Podsjeća da je SAD objavio i da su ruske krstareće rakete pale na iransko tlo, što su službeno negirali i Iran i Rusija. (hina)

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije