Analize

Prošlogodišnja direktna ulaganja Švajcarske 43 miliona KM

Prošlogodišnja direktna ulaganja Švajcarske 43 miliona KM
Prošlogodišnja direktna ulaganja Švajcarske 43 miliona KM

SARAJEVO - Švajcarska je sedmi partner BiH po spoljnotrgovinskoj razmjeni, a njena direktna ulaganja u BiH do sada su iznosila oko 534 miliona KM, a samo prošle godine oko 43 miliona KM, izjavio je danas u Sarajevu predstavnik Komercijalnog odjeljenja Ambasade Švajcarske Almir Tanović.

On je na konferenciji pod nazivom "Donatorska sredstva za podršku razvoju privrede BiH" rekao da švajcarska Vlada smatra BiH prioritetnom zemljom u ovom regionu i trenutno provodi strategiju razvoja sa BiH 2013-2016.

"Ta strategija ima tri važna stuba, a jedan od njih je ekonomija i zapošljavanje, gdje je planirano da se utroši oko 17 miliona švajcarskih franaka kroz programe koji, prije svega, podržavaju zapošljavanje", istakao je Tanović.

Prema njegovim riječima, postoje programi kojim se, zajedno sa privatnim sektorom u BiH, vrše određena doškolovavanja i treninzi, već prema potrebama tržišta rada.

"Drugi programi su, naprimjer, program koji podržava učešće firmi iz BiH na sajmovima, a sve radi pronalaska partnera iz EU i Švajcarske. Tu imamo dugoročnu saradnju sa Komorom i Agencijom za promociju izvoza", rekao je Tanović.

On je podsjetio da se početkom sljedeće godine očekuje stupanje na snagu Sporazuma o slobodnoj trgovini sa Evropskom asocijacijom slobodne trgovine, čiji je Švajcarska član, zajedno sa Norveškom, Lihtenštajnom i Islandom, što će biti značajno za privrednike iz BiH, jer će bez carina moći izvoziti na EFTA tržište.

"Planiramo da u saradnji sa Ministarstvom spoljne trgovine i ekonomskih odnosa i Ambasadom Norveške u BiH, odradimo prezentaciju o tome šta EFTA sporazum donosi privrednicima u BiH", kaže Tanović.

Pomoćnik ministra spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Dragan Milović, koji rukovodi Sektorom za ekonomski razvoj i preduzetništvo, rekao je da u tom sektoru trenutno rade na četiri projekta - dva bilaterarna sa Njemačkom i njihovom razvojnom agencijom GTZ, te Japanskom razvojnom agencijom JICA, te na nizu drugih incijativa i projekta kako iz EU, tako i šire.

"Nepostojanje agencija na nivou BiH u oblasti malih i srednjih preduzeća i drugih oblasti čini da je i razvojna pomoć koja nam dolazi iz svijeta često neusklađena i nekoordinisana i, nažalost, u istoj oblasti nekada se desi da i po tri međunarodne organizacije pružaju pomoć, a da jedna s drugom ostvaruju veoma slabe ili nekada gotovo nikakve kontakte", naglasio je Milović.

Potpredsjednik Spoljnotrgovinske komore BiH Bruno Bojić rekao je da će se na današnjoj konferenciji pažnja usmjeriti na pisanje i implementaciju projekata kojim mala i srednja preduzeća apliciraju za sredstva evropskih zemalja, ali i na ekonomsku diplomatiju.

"Konferenciji prisustvuju predstavnici ekonomskih odjeljenja diplomatskog kora iz sedam zemalja, koji će reći šta ambasade mogu uraditi da bi se doprinijelo što kvalitetnijem razvoju privrede BiH", istakao je Bojić.

Prema njegovim riječima, Komora će u narednom periodu organizovati konferenciju na kojoj bi se razgovaralo o usaglašavanju obrazovnih institucija sa potrebama privrede BiH.

Direktor Euro-info korespodentnog centra Spoljnotrgovinske komore BiH Senad Hromić (na fotografiji) rekao je da će današnji događaj biti vezan i za druge vidove pomoći koje privreda BiH može dobiti od ambasada, međunarodnih organizacija, gdje se u prvom redu misli na poslovnu saradnju kompanija iz BiH i EU, odnosno mogućnostima traženja partnera u inostranstvu.

"Svjesni smo da IPA 2 za period 2014-2020. faza programiranja ne ide onom dinamikom kojom bi trebalo da ide, tako da, ako se nešto ne promijeni, možemo očekivati i kašnjenje u odobravanju, a samim tim i povlačenju finansijskih sredstava", istakao je Hromić.

Prema njegovim riječima, BiH već može aplicirati za sredstva EU iz programa kao što su "Horizont 2020", "Kreativna Evropa", "Erazmus plus", a u toku su pregovori za još neke projekte.

On je rekao da konferenciji, koju je organizovala Spoljnotrgovinska komora BiH, prisustvuje oko 130 učesnika, uglavnom iz privrede, a tu su i predstavnici nadležnih ministarstava, organizacija za podršku biznisu, nevladinog sektora.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije