Privreda

Bh. stručnjaci hrle u Austriju

Bh. stručnjaci  hrle u Austriju
Bh. stručnjaci hrle u Austriju

BANJALUKA - Od kada je Austrija u julu 2011. godine uvela olakšice, takozvane crveno-bijelo-crvene kartice za zapošljavanje stručnjaka koji dolaze izvan Evropske unije, bh. građani zauzeli su čak drugo mjesto po broju zaposlenih.

Od jula 2011. do juna ove godine u ovoj zemlji posao su dobila 1.522 stručnjaka, uglavnom menadžera i IT tehničara, a među deset zaposlenih je i po jedan sportski radnik, piše austrijska štampa.

Do austrijske plate došlo je 159 građana sa prostora BiH pa su se našli na drugom mjestu liste, ispred su Rusi sa 167, a iza naših građana Amerikanci sa 154 zaposlena.

Od zemalja bivše Jugoslavije, po broju "radnika imigranata" na listi su još Hrvatska i Srbija sa 149, odnosno 102 zaposlena u Austriji tokom nepunih godinu dana.

"Ljudi koji dobiju crveno-bijelo-crvene kartice su radnici koji su austrijskom tržištu rada hitno potrebni", kazao je Johanes Kopf iz austrijskog zavoda za zapošljavanje.

"Zapravo, ovim ljudima mogli bismo prostrijeti crveni tepih na aerodromu", kazao je on.

Porazno je što će proizvode i usluge proizvoditi naši kadrovi u drugim zemljama, a mi ćemo ih skupo uvoziti, kazala Mišićeva

Avad Bahto, potpredsjednik Saveza samostalnih sindikata BiH, kaže da je znanje suštinski kapital kojeg se prelako odričemo.

"Kada izvozite znanje na čije postizanje ste potrošili desetine učitelja, nastavnika i profesora na fakultetima, specijalizacije i opremu, problem je dvostruk. Ostajete bez stručnjaka i kasnije nemate na koga da se oslonite, a u dužem ili kraćem periodu dobijaćete usluge i proizvode sa etiketom 'Proizvedeno u Austriji' ili bilo kojoj drugoj zemlji, koje su napravili vaši ljudi", upozorava Bahto i dodaje da je zabrinut što naši zavodi i institucije nemaju tačne evidencije o drastičnom odlivu kadra iz BiH.

Pomenuti podaci ne čude Ranku Mišić, predsjednicu Saveza sindikata RS.

"Potvrdilo se ono na šta smo već upozoravali - da dolazimo u poziciju da nemamo dovoljno kvalifikovane radne snage. Žao nam je što država nije adekvatno odgovorila na obavezu da znanje, kao resurs u koji mnogo ulažemo, iskoristimo na najbolji način kako bi društvo napredovalo", kazala je Mišićeva i dodala da nije porazno samo to što ćemo uskoro uvoziti prozivode koje sami možemo proizvesti.

"Porazno je što će te proizvode i usluge proizvoditi naši kadrovi u drugim zemljama, a mi ćemo ih skupo uvoziti i to je suluda politika koju vodimo. To je odraz vrlo komotnog odnosa prema ključnim resursima kojima raspolažemo, a to su ljudski resursi", upozorava Mišićeva.

Ovim stručnjacima mogli bismo prostrijeti crveni tepih na aerodromu, kažu Austrijanci

U Udruženju ekonomista SWOT kažu da nije čudo da je Austrija obećana zemlja za bh. radnike, prvenstveno zbog blizine, a i činjenice da Austrijanci imaju iskustva s našim radnicima.

"Radna snaga uvijek se kreće u pravcu bolje plaćenih poslova. To je sasvim prirodno. Već sada znamo da su iz BiH otišli neki profesionalci u vođenju dijelova ili kompletnih firmi. Taj dio menadžerske radne snage već je deficitaran kadar, a ako se nastavi odliv, biće još deficitarniji", kazao je Miloš Todorović iz SWOT-a.

Prednosti i olakšice

Crveno-bijelo-crvena kartica je kombinacija boravišne vize i radne dozvole za kvalifikovane radnike izvan granica EU. Prednost imaju visokokvalifikovani stručnjaci, studenti koji završavaju školovanje u toj zemlji, ali i zanatlije. U čak 27 zanimanja Austriji nedostaje radnika, a među njima su varioci i medicinske sestre. Za dobijanje kartice boduju se radno iskustvo, poznavanje jezika i starost kandidata.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije