SARAJEVO Sedam napuštenih mačaka i pasa juče je zahvaljujući akciji udomljavanja nezbrinutih životinja Udruženja za sprečavanje okrutnosti nad životinjama SOS, dobilo nove vlasnike.
Velimir Ivanišević, aktivista Udruženja SOS, kaže da je zadovoljan posjetom građana.
`Ovo je treći put kako organizujemo udomljavanje životinja koje smo spasili od šintera i sigurne smrti. Ovom akcijom želimo i animirati građane da usvajaju pse, a da ne kupuju životinje, jer time čine višestruko dobro.
Zahvaljujući razumijevanju predstavnika opštine Centar za ovu akciju dobili smo besplatan prostor u Velikom parku. Akciju udomljavanja organizovaćemo svakih 15 dana, jer nam je cilj da zbrinemo što više životinja`, kazao je Ivanišević.
Pored udomljavanja životinja, aktivisti Udruženja SOS juče su organizovali i potpisivanje peticije za donošenje zakona o životinjama.
`Želimo da ukažemo da Sarajevo još nema centar za nezbrinute životinje. Žalosno je što će ove godine kanton izdvojiti 500.000 KM, a Gradska uprava 50.000 KM za uklanjanje pasa i mačaka sa ulica. To je sramota. Naše udruženje ima volontere koji bi uradili sterilizaciju nezbrinutih životinja, međutim mi od gradskih vlasti ne možemo dobiti čak ni mjesto gdje bismo to uradili. Gradske vlasti ne žele da finansiraju takav projekat`, kazao je Ivanišević.
Sarajka Fehrija Saračević juče je udomila psa.
`Imam malu djecu i htjeli su cuku. Saznali smo za ovu akciju i odlučili smo da dođemo. Udomljavanjem ovih životinja sigurno činimo dobro djelo i nadam se da će sve više ljudi ovdje pronalaziti svoje kućne ljubimce`, kazala je Saračevićeva.