Košarka

Moka Slavnić: Mrtav sam od 2007, samo to još ne znam

Moka Slavnić: Mrtav sam od 2007, samo to još ne znam
Moka Slavnić: Mrtav sam od 2007, samo to još ne znam
Maja Predragović

Zoran - Moka Slavnić, legendarni jugoslovenski košarkaš i trener, rekao je da košarka na našim prostorima ima budućnost, ali da ne vidi nasljednike Ćosića, Kićanovića, Delibašića...

"Svako vreme ima svoje heroje, ali verovatno sam kratkovid pošto ne vidim naslednike, pre svega, Krešimira Ćosića, Dragana Kićanovića, Mirze Delibašića, Dražena Dalipagića... Takvih igrača nema ni na vidiku i zato štucamo. Ima tu i opravdanja, nismo više velika Jugoslavija, nemamo 22 miliona stanovnika i ne može da bude hiperprodukcije igrača. Malo ćemo da pričekamo da bilo koja država na prostorima bivše Jugoslavije bude dominantna u Evropi. Najveće i jedine šanse da to ostvari ima Srbija", rekao je Slavnić, osvajač osam medalja sa selekcijom Jugoslavije na olimpijskim igrama, evropskim i svjetskim prvenstvima, tokom boravka u Banjaluci.

Moka uvijek kaže ono što misli, ne ustručava se da kritikuje, pa tako bez kritike nije prošao ni Aleksandar Đorđević, koji je sa selektorske pozicije predvodio Srbiju do srebra na Svjetskom prvenstvu, a zatim do četvrtog mjesta na šampionatu Evrope.

"Četvrto mesto je veliki neuspeh. Ne samo što je četvrto mesto, već je selektor najavljivao zlato, posle bronzu, zatim je cilj bio da prođemo prvi krug, pa da odemo na Olimpijske igre i nastup na Igrama je sada pod znakom pitanja. Saši je srebro sa SP dalo kredit, da ne bude više kritikovan nego što treba, i da napravi lošiji rezultat, a da ostane na mestu selektora, a ja sam, na primer, poginuo za tri dana", rekao je Slavnić, prisjećajući se 2007. godine, kada je Srbija, pod njegovim vođstvom, završila takmičenje na Evropskom prvenstvu s tri poraza u prvoj fazi takmičenja.

"Ja sam mrtav od 2007, samo to još ne znam. Nisu isti aršini, ali ja sam mator i to više nije bitno, a on je na početku karijere i za njega je to važnije", dodao je Slavnić i vratio se na sadašnju generaciju, koja mora da kroz kvalifikacije izbori nastup u Rio de Žaneiru naredne godine:

"Nadam se da ćemo otići u Rio. OI će da potvrde da li je to što Đorđević radi dobro ili ne. Inače, ja ne volim da pričam o trenerima koji su nekada bili moji igrači, želim da budem korektan prema njima, a u svakom slučaju navijam za Srbiju i želim joj sve najbolje."

Smatra da na prostorima bivše Jugoslavije ne treba strahovati za košarku, jer ima talenata.

"Bitno je da ih treniraju ljudi koji razumeju njihov razvoj. Možda je mala kriza u evropskoj košarci, gde vidimo invaziju prosečnih Amerikanaca koji danas nalaze mesto u ekipama, a pre to nisu mogli. Ali u svakom slučaju, bivša Jugoslavija će biti važan faktor u evropskoj košarci", rekao je Slavnić.

Kaže da na ABA ligu gleda na afirmativan način i da je regionalna liga poligon gdje mlađi igrači mogu da dobiju šansu, da je i dalje jaka i da nije mnogo slabija nego prošle sezone.

"Možda nema toliko favorita, osim Crvene zvezde i Cedevite. Budućnost je malo oslabljena, ali to je problem znanja da se napravi tim. Nije problem novac", rekao je bivši trener i dodao da bi volio da i na našim prostorima postoji više dobrih klubova:

"Nije u pitanju novac, već ljudi koji nemaju sportski pedigre, a vode klubove. Na ovim prostorima još ima puno talenata. Novac jeste bitan, ali nije presudan u životu, niti u sportu. Ne pobeđuje uvek najbogatiji. Vidite da CSKA ne može da bude prva u Evropi od 2008, a ima daleko najveći budžet. To daje nadu i siromašnijima da mogu ravnopravno da se bore s bogatim klubovima."

Ipak, dosta toga se vrti oko novca i moći i upravo je to jedan od razloga rata na relaciji ULEB - FIBA. ULEB je promijenio format svoje Evrolige, u kojoj još nije potvrđeno da će biti mjesta za predstavnike ABA lige, a i FIBA želi svoju Evroligu.

"Rat će sigurno dobiti ULEB, na moju žalost. FIBA nije spremna za neke radikalne stvari, evidentno je da odugovlače i praktično 11 klubova je potpisalo da će igrati ULEB-ovu Evroligu i to je završena stvar. Mislim da se ne može napraviti još jedna kvalitetna Evroliga. Biće to otpaci kao što su bili u jednom trenutku kada su igrane dvije paralelne lige. To mi se ne sviđa."

Mali klubovi imaju dušu

Slavnić je trenirao Šibenku, Partizan, Jugoplastiku, Malagu, Crvenu zvezdu, Dafni, Huventud, Iraklis i Bamberg, te reprezentaciju Srbije.

"Ja sam najviše voleo da treniram male klubove, jer oni imaju srce i dušu. Veliki imaju pare i imidž. Što se tiče reprezentacije, bio sam veoma kratko trener, drago mi je ako je nešto ostalo iza mene jer sam podmladio reprezentaciju i posle su drugi koristili te igrače. Što se tiče klubova, najdraža mi je Crvena zvezda, jer sam dete Crvene zvezde i to ću ostati celog života", rekao je Slavnić.

U Banjaluci nakon 42 godine

Zoran Slavnić se u Banjaluku vratio nakon više od četiri decenije, a razlog dolaska je 61. Izbor deset najboljih sportista RS.

"Prijatno se osećam što sam došao u Banjaluku posle 42 godine. Što se tiče Izbora, ovakvi skupovi su izuzetno važni, ne za nas matore, nego za mlade sportiste. I mene je nagrada gurala napred", rekao je Slavnić i pohvalio manifestaciju.

Moka o "Lori"

Jedno od pitanja upućeno Slavniću bilo je o proslavi 70 godina postojanja Jugoplastike u nekadašnjem zloglasnom logoru "Lora" u Splitu.

"Nisam dobio poziv, što je čudno, jer sam bio trener tima koji je posle harao Evropom, a i da sam dobio poziv ne bih išao. Odgovorno tvrdim da to nije greška Jugoplastike, poznajem Petra Skansija, Ratomira Tvrdića, Damira Šolmana, Željka Jerkova... Mislim da je to samo bila nesmotrena greška s njihove strane što su pristali da se ide u 'Loru', a ne mogu da verujem da je to smislio gradonačelnik Splita, jer se zna koliko su Srbi značili za košarku u Splitu. Mislim da se nisu snašli, mogli su proslaviti na rivi", rekao je Moka.

Najčitanije