Rukomet

Klajn bez suspenzije

Klajn bez suspenzije
Klajn bez suspenzije
Dejan Maksimović

S obzirom na to da se Martin Hojberger, selektor rukometne reprezentacije Njemačke, našao u velikim problemima, od Evropske rukometne federacije zatražili su skidanje suspenzije Dominiku Klajnu, što su i dobili.

Vjerovatno zahvaljujući svom uticaju u Evropskoj rukometnoj federaciji (EHF), Nijemci su isposlovali da se Klajnu skine suspenzija od dvije utakmice, pa će ovaj rukometaš Kila igrati protiv BiH u baražu za Svjetsko prvenstvo u Španiji 2013. godine.

Klajn je suspenziju dobio zbog nesportskog starta u utakmici s Poljskom na Evropskom prvenstvu u Srbiji početkom ove godine. Zbog njegovog starta teško je povrijeđen Mihael Has, njegov saigrač iz reprezentacije, ali to izgleda nije bilo dovoljno da suspenzija ostane na snazi. Inače, Nijemci će u baraž ući bez svojih standardnih reprezentativaca Kristijana Šprengera i Mihaela Hasa, koji su odlučili da se oporoste od državnog dresa. Zatim, neće biti Holgera Glendorfa, Partika Groeckog i već spomenutog Hasa zbog povreda.

"Očekuju nas dvije najznačajnije međunarodne utakmice u ovoj godini. Baraž za Svjetsko prvenstvo u Španiji protiv BiH je ključni kada je i pitanju budućnost njemačkog rukometa. Moj bivši klupski saigrač Dragan Marković, koji je selektor našeg protivnika, ima dosta iskustva i kao igrač i kao trener. Mislim da će vrlo dobro pripremiti svoju ekipu za ovaj baraž, jer odlično poznaje naš kvalitet. Međutim, ako budemo na nivou kao u posljednjim utakmicama protiv Islanda, Danske i Poljske, onda bismo mogli imati lijepu priliku da se domognemo Svjetskog prvenstva", smatra Hojberger.

Sa druge strane Marković je odmah po objavljivanju šireg spiska od 28 igrača naišao na probleme. Na poziv se nije odazvala najveća zvijezda Danijel Šarić, golman Barselone.

"Morao sam prijaviti 28 igrača kod EHF-a, jer su takve propozicije. Samo na te igrače mogu računati u baražu i to je to. Nije ništa čudno kada neko otpadne iz raznih razloga. Ne znam koji je Šarićev razlog zašto se ne želi odazvati, jer mi nije dao objašnjenje, ali šta je tu je. Idemo bez njega na Nijemce i jedva čekam da počnu pripreme. Zasad nije bilo drugih otkaza, pa ću do petka pokušati da se odlučim za 19 igrača koji će početi pripreme. To ne znači da su ostali otpali, jer uvijek postoji rizik i opasnost od povreda", zaključio je bh. selektor.

Utakmice baraža na programu su 9. juna u Štutgartu i 17. u Sarajevu.

Spisak Nijemaca

Golmani: Karsten Lihtlajn (Lemgo), Silvio Hajneveter (Fikse Berlin), Martin Cimer (Balingen); igrači: Uve Grenshajmer, Mihael Miler, Oliver Rogiš (svi Rajn Nekar Leven), Dominik Klajn (Kil), Jens Behtlof, Martin Strobl, Kristofer Tojkrof (svi Lemgo), Lars Kaufman (Flensburg), Sven-Soren Kristofersen, Markus Rihvajn, Jonas Selin (svi Fikse Berlin), Stefan Kner, Stefen Vejnhold (oba Grosvalštad), Adrian Fal, Patrik Vincek (oba Gumersbah) i Kai Hafner (Balingen).

Najčitanije