Pozornica

Maratonski Šekspirov komad oduševio publiku

Maratonski Šekspirov komad oduševio publiku
Maratonski Šekspirov komad oduševio publiku

AVINJON - Maratonska, 18-očasovna verzija Šekspirove drame "Henri VI", koja je prikazana u okviru čuvenog francuskog pozorišnog festivala u Avinjonu, završila se danas gromoglasnim aplauzom publike koja je ovacijama pozdravila 32-ogodišnjeg reditelja.

Zahtjevan projekat, sa 21 glumcem, 150 likova, sedam pauza i 10.000 izgovorenih stihova, pripreman je punu deceniju, izjavio je mladi francuski reditelj Toma Žoli.

Predstava je počela u 20 sati u ponedjeljak, a završila se danas u 14 sati. Publika u Avinjonu će moći još dva puta da je vidi, ali samo u skraćenoj verziji.

Nakon što je diplomirao na Fakultetu dramskih umjetnosti u Renu, 2008. godine, Žoli je okupio nekoliko studenata i osnovao pozorišnu trupu "Piccola Familia" (Mala porodica).

Tri godine kasnije, odlučio je da sva tri dijela Šekspirove drame "Henri VI" postavi u jednom komadu.

"Bili smo veoma mlada trupa, nas šestoro u to vrijeme. Svi su bili ubijeđeni da je to projekat koji je nemoguće realizovati", izjavio je Žoli za AFP.

"Trebalo je ubijediti ljude jer je produkcija bila previše komplikovana, preskupa, sa puno ljudi", naveo je on. "To nije samo priča o dva tabora - porodici Lankaster sa amblemom crvene ruže i porodici Jork sa amblemom bijele ruže, koji se sukobljavaju oko prestolja, već više portret jednog vijeka u kojem dolazi do velikih promjena."

"Galileo je proklamovao da je zemlja okrugla, dolazi do ubrzanog razvoja pomorstva i trgovine, a protestantska Reformacija dovodi u pitanje mnoga hrišćanska načela", objasnio je on.

Radnja predstave je smještena u vrijeme Rata ruža - dinastičkih borbi za engleski presto između sledbenika kuće Lankaster i kuće Jork, dva suprotstavljena ogranka kraljevske kuće Plantagenet.

"Indikativno je vidjeti kralja koji nema nikakvu vlast, poput političara koje smo izabrali, a koji djeluju nemoćno", kazao je Žoli.

Predstava, koja zapravo traje 13 sati bez pauza, sadrži i nekoliko anahronizama kao što su roleri koje koriste kraljevski glasnici i crveni telefon za hitne poruke.

Ovo nije prvi put da se u Avinjonu prikazuje jedna maratonska predstava.

Godine 1995, "La Servante" (Sluškinja), u režiji aktuelnog direktora Avinjonskog festivala Olivijea Pija, trajala je čak 24 sata, a 1985. indijska epopeja "Mahabharata" Pitera Bruka zadržala je pažnju publike 9 sati.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije