Recept

Znate li da napravite rahat lokum?

Znate li da napravite rahat lokum?
Foto: Screenshot/turkishtaste.com | Znate li da napravite rahat lokum?

Nekada se u svakoj kući morala nalaziti kutija šećera u kockama, ili kutija ratluka.

Dan je započinjao jednim ili drugim, uz čašu vode, a što je služilo bržem razbuđivanju i obnavljanju „palog” šećera u organizmu tokom spavanja. Ko je imao vremena za jutarnju kafu, kocka šećera ili komad ratluka obavezno su bili na tacnici pored šoljice.

Isto je bilo i kad bi vam neko dolazio „na kafu”, ali i kad biste kafu poručili u kafani.. Vremena su se promijenila i ovo danas može zvučati kao retro ritual.

Riječ ratluk, ili rahat-lokum dolazi od turskih izraza rahat i lokum; rahat znači zadovoljstvo, uživanje, bezbrižnost, mir… Ali, turska sintagma rahat lokum zapravo potiče od arapsko/persijskog "rahat al halkum", što znači „zadovoljstvo za grlo”, ili, u slobodnijem prevodu – „slatki zalogaj”.

Iako se često navodi da ratluk potiče iz XV vijeka, a da su neke slične verzije ovog slatkiša i mnogo starije (što je sasvim moguće), istorija nastanka ratluka kakvog mi znamo nedvosmisleno se vezuje za godinu 1777. i za Istanbul. Tada je, naime, sasvim izvejsni Bećir-efendija otvorio svoju poslastičarnicu u Istanbulu (u kvartu Bahčekapi) u koji se preselio iz rodnog grada Kastamonu. Kao glavna poslastica u ponudi je bila njegova slatka izmišljotina – rahat-lokum.

Ubrzo je Bećir-efendija postao hadžija, pa je porodična firma dobila naziv Hadži-Bećir (Haci Bekir), koja i danas postoji, piše Citymagazine.

Ratluk su iz Turske prenijeli Jevreji Sefardi,i rasijali ga prvo po okolnim zemljama, a kasnije po cijeloj Evropi.

O ratluku

Osnovni sastav ratluka je sasvim jednostavan – pravi se od skrobnog brašna, pirinčanog ili kukuruznog, šećera, i vode. Za dobijanje posebnih ukusa dodaju se razni sokovi (najčešće sok od limuna), ili sirupi (najčešće sirup od latica ruža), zatim nasjeckani orasi, bademi, liešnici, pistaći, narendana čokolada, nastrugani cimet, nastrugani muskatni oraščić, kokosovo brašno, sušeni listići name, komadići kore pomorandže, a takođe i raznovrsno kandirano voće.

Tri jednostavna recepta za ratluk

Bijeli ratluk

Sastojci:

750 g šećera

1 i ½ l vode

150 g gustina

sok od pola limuna

Priprema:

Sve sjediniti u šerpi, i pustiti da provri. Smanjiti vatru, i kuvati 15-20 minuta. Dobijenu smjesu izručiti u odgovarajući pleh, i ostaviti da se ohladi i stegne. Ohlađeni ratluk isjeći na komade željene veličine, i uvaljati u šećer u prahu.

Roze ratluk

Sastojci:

5 kašika finog bijelog kukuruznog brašna

½ šolje hladne vode

½ šolje vruće vode

2 šolje šećera

2 kašike sirupa od ružinih latica

Priprema:

Rastvoriti brašno u hladnoj vodi. U toploj vodi sjediniti šećer i ružin sirup, i kuvati na umjerenoj vatri, postepeno dodajući rastvoreno brašno, neprestano miješajući. Kad smjesa provri, smanjiti vatru i kuvati oko 15 minuta, takođe sve vreme miješajući. Dobijenu smjesu izručiti u odgovarajući pleh, i ostaviti da se ohladi i očvrsne. Ohlađeni ratluk isjeći na komade željene veličine, i uvaljati u šećer u prahu.

Sultanov ratluk

Sastojci:

180 g maslaca

8 kašika gustina

650 ml mlijeka

10 kašika šećera

1 kesica vanilin šećera

nasjeckani orasi i pistaći

malo cimeta

kokosovo brašno

Priprema:

U šerpi rastopiti maslac, pa kad se zagrije sipati brašno. Miješati 6-7 minuta, usuti mlijeko, sve vreme miješajući, dok se masa zgusne. Dodati šećer i vanilin šećer, miješajući na laganoj vatri. Kad se sve dobro sjedini, presuti u plastičnu posudu i mikserom mutiti 5-6 minuta.

Ostaviti da se malo ohladi, pa iz smjese kašikom vaditi količinu dovoljnu za kuglice. Kuglice rastanjiti na dlanu, staviti malo smjese od naseckanih oraha i pistaća, sa dodatkom cimeta. Preklopiti i oblikovati u kuglice ili valjke. Uvaljati u kokosovo brašno, poređati na poslužaonik i odložiti u frižider da se ohladi i stegne.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije